História a súčasnosť školy

,, Cesta bez prekážok nikam nevedie.“
  Za všetkým krásnym a hodnotným, je ukrytá obrovská drina,
  ktorej plody človek ochutná až po rokoch.

Spomienky sú jediným rajom, z ktorého nás nikto nemôže vyhnať. Vráťme sa spoločne " do raja spomienok".
Až do školského roku 1965/66 bola v obci iba neplnoorganizovaná málotriedna škola s 1.-5. ročníkom. Škola sa nachádzala v terajšom parku a niektoré triedy boli umiestnené v kaštieli. Vzhľadom na vysoký počet školopovinných detí, boli žiaci vyšších ročníkov nútení dochádzať do školy v Dvorníkoch alebo v Pate. Nádej na plnoorganizovanú školu svitli 1. apríla 1964 položením základného kameňa. Slávnostné zahájenie vyučovania v novej školskej budove sa uskutočnilo dňa 6. septembra 1965za účasti zástupcov vtedajšieho ONV odboru školstva a výstavy, členov MNV, nového učiteľského zboru, rodičov, žiakov a mnohých hostí. Školu navštevovali deti zo Zemianskych Sadov , Šalgočky a Pustých Sadov.
Vzhľadom na nedostatočný počet tried bolo vedenie školy nútené vyučovať aj v elokovaných triedach na školách v Šalgočke a Pustých Sadoch.
Vyučovanie sa začalo s 372 žiakmi a so 17 členným učiteľským zborom pod vedením riaditeľa p. Andreja Klika.

Škola a súčasnosť

Primárnym poslaním školy je  efektívne vzdelávanie – vzdelávanie žiaka k získavaniu informácií, ich kritickému posudzovaniu a triedeniu. Nemenej dôležité je aj podnecovanie sociálneho a osobnostného rozvoja žiaka.
V súčasnosti pôsobí na škole 13 členný učiteľský kolektív, vychovávateľka ŠKD, 2 asistentky učiteľa, 2 prevádzkoví pracovníci, 7 pracovníčok MŠ a 1 ekonómka školy.
Škola má 9 tried s 82 žiakmi, 1 učebňu IKT, 3 učebne s interaktívnou tabuľou, 1 učebňu THD, oddelenie školskej družiny s 25  žiakmi.
Na našej škole preferuje klasické hodnotenie žiakov .Žiaci  sa učia anglický a nemecký jazyk. Pre harmonický rozvoj osobnosti dieťaťa sú do vyučovacieho procesu zaradené aj predmety zamerané na zlepšenie komunikačno –sociálnych vzťahov. Zároveň rozvíjame vzťah žiakov k okolitej prírode a regiónu. Náboženská výchova sa vyučuje ako povinný predmet v alternácii s etickou výchovou.
Zamestnanci a žiaci školy väčšinu svojich aktivít zameriavajú práve smerom k čo najlepšej prezentácii školy. Dobré meno školy vytvárajú aj žiaci reprezentujúci školu na vedomostných a športových súťažiach, kde dosahujú výborné výsledky.

Aktivity školy:
 záujmové útvary
- Vybíjná
- Angličtina hrou
- Cvičenia zo slovenského jazyka
- Cvičenia z matematiky
- Ferdo Mravec
- Vševedko
- Skautská družina
- Futbalový záujmový útvar
- Čitateľský záújnový útvar
- Farebný svet

Vyučujúci pripravujú žiakov do okresných predmetových olympiád, súťaží v oblasti spoločensko - vednej, prírodovednej a športovej.

Každoročne sa organizujú školské podujatia: Imatrikulácie  prvákov, Príchod Mikuláša, Vianočná besiedka, Žiacka burza, Karneval, Vypni telku, zapni seba, Deň detí, Deň zdravej výživy, Deň Zeme, Deň matiek, Deň jablka, Jesenné , Adventné a Jarné aranžovanie   Svätomartinský lampiónový sprievod, Nočné čítanie, Športové turnaje, Šarkaniáda, školské výlety, exkurzie a divadelné predstavenia.

Škola aktívne spolupracuje s Obecnými úradmi v Zemianskych Sadoch a Šalgočke pri rôznych kultúrno – spoločenských akciách.