ZÁKLADNÁ ŠKOLA S MATERSKOU ŠKOLOU ZEMIANSKE SADY
Materská škola
Spracovala: Monika Krajná - zástupkyňa ZŠ s MŠ pre MŠ
Schválila: PaedDr. Gabriela Kohýlová- riaditeľka ZŠ s MŠ
I .VŠEOBECNÉ USTANOVENIA
Školský poriadok ZŠ s MŠ pre materskú školu vydáva zástupkyňa MŠ po prerokovaní s pedagogickou radou a s riaditeľkou ZŠ s MŠ Zemianske Sady.
Školský poriadok MŠ je vypracovaný v súlade so zákonom č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony, vyhláškou MŠ SR č.306/2008 Z.z. o materskej škole, vyhláškou MŠ SR č. 308/2009 Z.z., vyhláškou MŠ SR č.438/2020 zákona 596//2003 Z.z. o štátnej správe a školskej samospráve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov s prihliadnutím na špecifické podmienky materskej školy v Zemianskych Sadoch.
Školský poriadok je interným predpisom, ktorý upravuje organizáciu výchovy a vzdelávania, administratívno-správne riadenie a pracovno-právne vzťahy v materskej škole. Upravuje podrobnosti najmä o:
- výkone práv a povinností detí a ich zákonných zástupcov v materskej škole, pravidlách vzájomných vzťahov a vzťahov s pedagogickými zamestnancami materskej školy,
- prevádzke a vnútornom režime materskej školy,
- podmienkach na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia detí a ich ochrany pred sociálno-patologickými javmi, diskrimináciou alebo násilím,
- podmienkach nakladania s majetkom, ktorý materská škola spravuje, ak tak rozhodne zriaďovateľ.
Školský poriadok zverejňuje riaditeľka školy na verejne prístupnom mieste v materskej škole (webová stránka, šatne jednotlivých tried) a preukázateľným spôsobom s ním oboznámi zamestnancov a o jeho vydaní a obsahu informuje zákonných zástupcov detí.
1.Podmienky prijímania a dochádzky dieťaťa do materskej školy
Dieťa sa do materskej školy prijíma na základe písomnej žiadosti o prijatie dieťaťa na predprimárne vzdelávanie (ďalej len „žiadosť“); žiadosť sa s účinnosťou od 1. januára 2025 podáva na formulári podľa vzoru schváleného a zverejneného ministerstvom školstva na https://edicnyportal.iedu.sk/Forms.
Prijatie žiadosti bez potvrdenia o zdravotnom stave dieťaťa sa považuje za porušovanie § 3 ods. 1 vyhlášky MŠ SR č. 306/2008 Z.z. Žiadosť je možné si vyzdvihnúť kedykoľvek u pani zástupkyni pre MŠ, prípadne si stiahnuť na web stránke školy. Materská škola preberie žiadosť o prijatie dieťaťa do materskej školy, musí však byť odovzdaná spolu s potvrdením o zdravotnom stave dieťaťa od všeobecného lekára pre deti a dorast s údajmi o povinnom očkovaní. Žiadosť podaná bez tohto potvrdenia a potvrdenia, že dieťa bolo/nebolo riadne očkované nie je kompletná, nebude akceptovaná a prijatá. Potvrdenie o zdravotnom stave dieťaťa uvedené na žiadosti o prijatie dieťaťa do MŠ nie je potvrdením o akútnom zdravotnom stave dieťaťa, ale je potvrdením toho, že dieťa netrpí žiadnou chorobou, ktorej prejavy alebo dôsledky by mohli negatívne vplývať na jeho pobyt v materskej škole, prípadne ohrozovať výchovu a vzdelávanie ostatných detí. V prípade, že rodič, alebo lekár zámerne v žiadosti a doklade o zdravotnom stave dieťaťa neuvedie prípadné ochorenie dieťaťa, alebo ho zamlčí, považuje sa to za závažné porušenie školského poriadku a môže viesť k vydaniu rozhodnutia o prerušení dochádzky dieťaťa bez písomnej žiadosti zákonného zástupcu z rozhodnutia zástupkyne pre MŠ na dobu, pokiaľ rodič nepredloží všetky potrebné lekárske vyjadrenia a iné doklady, z ktorých je možné získať dostatok informácií a rozhodnúť o ďalšom postupe dochádzky dieťaťa do MŠ.
Podanie žiadosti o prijatie dieťaťa do materskej školy:
Zákonný zástupca môže podať žiadosť osobne, písomne poštou, e-mailom, prípadne elektronicky. Materská škola na základe skúseností uprednostňuje osobné podanie písomnej žiadosti zákonného zástupcu priamo zástupkyni MŠ, kedy sú doplnené prípadné chýbajúce informácie /často chýba údaj o presnej adrese, rodné číslo dieťaťa/ a následne i elektronicky. Nie je potrebné zúčastniť sa na zápise do materskej školy spolu s dieťaťom. Ak zákonný zástupca odovzdá žiadosť o prijatie do materskej školy, ktorá nemá vyplnené všetky požadované náležitosti, alebo budú informácie nečitateľné, nebude brať túto žiadosť materská škola do úvahy, až kým zákonný zástupca tieto informácie nedoplní/neupraví.
Deti sa prijímajú k začiatku školského roka, ak bola žiadosť podaná v určenom čase zápisu, pokiaľ je voľná kapacita v materskej škole aj v priebehu školského roka (§ 59 ods. 7 školského zákona), vo výnimočných prípadoch – prisťahovanie do obce a pod.
Zástupkyňa MŠ po dohode s riaditeľkou ZŠ s MŠ so zriaďovateľom určí miesto a termín na podávanie žiadostí na prijímanie detí na predprimárne vzdelávanie pre nasledujúci školský rok a podmienky na prijatie zverejní na budove materskej školy a inom verejne prístupnom mieste obvyklým spôsobom.
Na predprimárne vzdelávanie v materskej škole sa prijímajú deti podľa zákona č. 245/2008 Z.z. a podľa vyhlášky MŠSR č. 306/2008 Z.z. o materskej škole v znení vyhlášky MŠSR č.308/2009 Z.z.
Prednostne sa prijímajú deti, pre ktoré je predprimárne vzdelávanie povinné, deti s odloženým začiatkom plnenia povinnej školskej dochádzky a deti s dodatočne odloženým začiatkom plnenia povinnej školskej dochádzky. Dieťa spravidla od troch do šiestich rokov jeho veku, vo výnimočných prípadoch možno prijať dieťa od dvoch rokov. Ostatné podmienky prijímania detí určí s riaditeľkou ZŠ s MŠ zástupkyňa MŠ po prerokovaní s pedagogickou radou a zverejní ich na verejne prístupnom mieste. Dieťa do materskej školy je prijaté len vtedy, ak riaditeľka ZŠ s MŠ vydá rozhodnutie o prijatí dieťaťa na predprimárne vzdelávanie s určením presného dátumu nástupu do MŠ.
O prijatí dieťaťa na predprimárne vzdelávanie do materskej školy rozhoduje riaditeľka ZŠ s MŠ podľa osobitného predpisu.
V ZŠ s MŠ Zemianske Sady sa deti do dvoch rokov veku neprijímajú do materskej školy, nakoľko nie sú vytvorené vhodné materiálne, personálne a iné potrebné podmienky. Do MŠ sa prijímajú prednostne len deti, ktoré majú už vypestované základné hygienické návyky /vedia sa vypýtať na WC, bez plienky, bez potreby kojenia, či dokrmovania mliekom/. Dieťa s plienkou, alebo dieťa, ktoré sa od plienok odúča sa do materskej školy neprijíma, nakoľko v materskej škole nie sú vytvorené potrebné podmienky. Ak sa do triedy zaradí dieťa mladšie ako tri roky, zníži sa najvyšší počet detí v triede o jedno dieťa v zmysle § 28 ods. 11 školského zákona podľa uváženia p. zástupkyne MŠ. Do samostatnej triedy s mladšími deťmi ako tri roky sa prijíma najmenej päť detí a najviac desať detí. Pokiaľ je v triede s deťmi mladšími ako tri roky viac ako desať detí, ich výchovu a vzdelávanie zabezpečujú striedavo traja učitelia.
Najvyšší počet detí v triede materskej školy je:
a/ 20 v triede 3 až 4 ročných detí,
b/ 21 v triede 4 až 5 ročných detí,
c/ 22 v triede 5 až 6 ročných detí,
d/ 21 v triede 2 až 6 ročných detí
Ak sú splnené požiadavky podľa osobitého predpisu, najvyšší počet detí v triede podľa odseku 9 sa môže zvýšiť najvyšší počet detí v triede o tri z dôvodu zmeny trvalého bydliska, zaradenia dieťaťa len na adaptačný pobyt, alebo diagnostický pobyt v MŠ, odkladu plnenia povinnej školskej dochádzky, zvýšeného záujmu zákonných zástupcov detí o výchovu a vzdelávanie v materskej škole.
Prijatie dieťaťa so zdravotným znevýhodnením a dieťaťa s nadaním:
Ak sa rozhoduje o prijatí dieťaťa so zdravotným znevýhodnením, treba k
žiadosti a potvrdeniu o zdravotnom stave dieťaťa pridať aj vyjadrenie príslušného zariadenia
výchovného poradenstva a prevencie a informovaný súhlas zákonného zástupcu (v súlade s § 130, ods. 2 písm. a) a b) školského zákona).
Spolu s rozhodnutím o prijatie dieťaťa poskytneme zákonnému zástupcovi v písomnej podobe informáciu o povinnosti informovať MŠ o zmenách v zdravotnom stave dieťaťa, alebo iných závažných skutočnostiach, ktoré by mali vplyv na priebeh výchovy a vzdelávania dieťaťa/ § 144 ods. 7 písm. D zákona č. 245/2008 Z.z./ Všetku komunikáciu so zákonným zástupcom dieťaťa so ŠVVP zaznamenávame písomne a riadne evidujeme v osobnom spise.
Počet detí v triede môže byť znížený najviac o dve deti za každé dieťa so zdravotným znevýhodnením.
Výkonom práv začleneného dieťaťa so zdravotným znevýhodnením nemôžu byť obmedzené práva ostatných detí, ktoré sú účastníkmi výchovy a vzdelávania (§ 28 ods. 13 školského zákona).
Ak zákonný zástupca úmyselne zamlčal akúkoľvek skutočnosť, ktorá špecifických porúch správania, komunikovania dieťaťa, ide o hrubé porušenie prijímacieho procesu dieťaťa do materskej školy a udanie nepravdivých informácií v žiadosti o prijatie dieťaťa do materskej školy. Zástupkyňa materskej školy po zistení tejto skutočnosti, alebo pri podozrení na danú skutočnosť upozorní zákonných zástupcov a riaditeľku ZŠ s MŠ. V danom prípade budeme postupovať individuálne a materská škola je oprávnená prerušiť dochádzku dieťaťa do materskej školy na dobu, kým zákonný zástupca nedoručí potvrdenie o zdravotnom stave dieťaťa príslušným lekárom, alebo špecialistom.
Pred samotným nástupom dieťaťa do materskej školy sa koná /posledný augustový týždeň/ plenárne rodičovské združenie, na ktorom informuje zástupkyňa materskej školy o všetkých skutočnostiach týkajúcich sa prevádzky materskej školy, jej poslania, o školskom poriadku . Na triednom rodičovskom združení, ktoré sa koná po plenárnej časti RZ v jednotlivých triedach, informujú triedne učiteľky zákonných zástupcov detí o všetkých špecifikách v danej vekovej skupine. Triedne učiteľky rozdajú rodičom dotazníky o deťoch, ktoré je nutné kompletne a pravdivo vyplniť a odovzdať prvý deň nástupu dieťaťa do materskej školy spolu s vyhlásením o bezinfekčnosti prostredia.
Prijatiu zdravého dieťaťa, alebo dieťaťa so zdravotným znevýhodnením môže rozhodnutím riaditeľky ZŠ s MŠ predchádzať adaptačný pobyt dieťaťa po dohode rodiča so zástupkyňou MŠ. Zástupkyňa MŠ podľa § 28 ods. 17 písm. a/ určuje po prerokovaní so zákonným zástupcom aj zaradenie dieťaťa do triedy a dĺžku adaptačného, alebo diagnostického pobytu dieťaťa, ktorý je zameraný na postupnú socializáciu, alebo diagnostikovanie dieťaťa.
Dĺžka adaptačného/diagnostického pobytu nesmie prekročiť dĺžku trvania 3 mesiace. Žiaden právny predpis neurčuje spôsob, formu adaptačného, alebo diagnostického pobytu dieťaťa. O forme pobytu sa rozhodne s prihliadnutím na individuálne osobitosti dieťaťa. Podľa § 28 ods. 18 písm. b/ v prípade zníženej adaptačnej schopnosti dieťaťa v záujme jeho zdravého vývinu, alebo s prihliadnutím na dodržiavanie práv ostatných detí MŠ, môže zástupkyňa MŠ po prerokovaní s rodičom, alebo na základe jeho písomnej žiadosti navrhnúť prerušenie dochádzky dieťaťa do materskej školy na dohodnutý čas, alebo ukončenie tejto dochádzky. Písomné rozhodnutie vydá riaditeľka ZŠ s MŠ.
1.2.Povinné predprimárne vzdelávanie
Plniť povinné predprimárne vzdelávanie bude musieť každé dieťa, ktoré do 31. augusta (vrátane):
Dieťa pokračujúce v povinnom predprimárnom vzdelávaní
Ak dieťa po dovŕšení šiesteho roku veku nedosiahne školskú spôsobilosť, riaditeľka materskej školy podľa §5 ods.14 písm.f) zákona č. 596/2003 Z.z. rozhodne o pokračovaní plnenia predprimárneho vzdelávania.
Pri rozhodovaní o pokračovaní povinného predprimárneho vzdelávania nemá riaditeľka materskej školy kompetenciu rozhodovať sama. Predpokladom pre rozhodnutie riaditeľky materskej školy vo veci pokračovania plnenia povinného predprimárneho vzdelávania je podľa
§ 28a ods. 3 školského zákona vždy predloženie:
Individuálne vzdelávanie dieťaťa, pre ktoré je predprimárne vzdelávanie povinné
Povinné predprimárne vzdelanie môžu deti plniť nielen ,,inštitucionálnou“ formou, teda v materskej škole, ale aj inou, individuálnou formou.
Dieťa pri plnení povinného predprimárneho vzdelávania formou individuálneho vzdelávania neprestáva byť dieťaťom kmeňovej materskej školy.
Každé dieťa, ktorého zákonný zástupca písomne požiada o povolenie individuálneho vzdelávania dieťaťa, musí:
Podľa § 28 b ods.2 o povolení individuálneho vzdelávania rozhoduje riaditeľ kmeňovej materskej školy v rámci rozhodovania o oslobodení dieťaťa od povinnosti dochádzať do školy podľa osobitného predpisu. Individuálne vzdelávanie v kmeňovej materskej škole sa povoľuje dieťaťu, pre ktoré je predprimárne vzdelávanie povinné a
a) jeho zdravotný stav mu neumožňuje účasť na povinnom predprimárnom vzdelávaní v kmeňovej materskej škole alebo
b) jeho zákonný zástupca alebo zástupca zariadenia o to požiada.
Ak zákonný zástupca dieťaťa alebo zástupca zariadenia požiada o povolenie individuálneho vzdelávania podľa odseku 2 písm. a), prílohou k žiadosti je písomný súhlas všeobecného lekára pre deti a dorast; predprimárne vzdelávanie dieťaťa, ktorému bolo povolené individuálne vzdelávanie, zabezpečuje kmeňová materská škola, ktorej riaditeľ rozhodol o povolení individuálneho vzdelávania, v rozsahu najmenej dve hodiny týždenne.(§28b ods.3)
Kmeňová materská škola v spolupráci so zákonným zástupcom alebo zástupcom zariadenia určí obsah individuálneho vzdelávania dieťaťa podľa odseku 2 písm. b) najneskôr do 31. augusta. Zákonný zástupca dieťaťa alebo zástupca zariadenia je povinný v čase a rozsahu určenom kmeňovou materskou školou zabezpečiť účasť dieťaťa podľa odseku 2 písm. b) na povinnom predprimárnom vzdelávaní v kmeňovej materskej škole v priebehu mesiaca marec; kmeňová materská škola v tomto čase posúdi, či sa pri individuálnom vzdelávaní plní obsah individuálneho vzdelávania.
Povolenie individuálneho vzdelávania dieťaťa podľa odseku 2 písm. b) riaditeľ kmeňovej materskej školy zruší
a) na žiadosť zákonného zástupcu dieťaťa alebo zástupcu zariadenia,
b) na základe odôvodneného návrhu fyzickej osoby, ktorá uskutočňuje individuálne vzdelávanie dieťaťa,
c) na základe návrhu hlavného školského inšpektora alebo
d) ak sa neplní obsah individuálneho vzdelávania.
Zanedbávanie riadneho plnenia povinného predprimárneho vzdelávania
Nesplnenie povinnosti zákonného zástupcu prihlásiť dieťa na plnenie povinného predprimárnneho vzdelávania a tiež neospravedlnené vynechávanie predprimárneho vzdelávania sa s účinnosťou od 1. septembra 2021, podľa §5 ods.16 zákona č. 596/2003 Z.z. považuje za nedbanie o riadne plnenie povinného predprimárneho vzdelávania, ktoré môže vyústiť do uplatnenia inštitútu ,,osobitného príjemcu rodinných prídavkov“ podľa zákona č. 600/2003 Z.z. o prídavku na dieťa a o zmene a doplnení zákona č. 461/2003 Z.z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov.
Ak zákonný zástupca nebude dbať o riadne plnenie povinného predprimárneho vzdelávania, riaditeľka ZŠ s MŠ má podľa § 5 ods. 15 zákona . 596/2003 Z.z. povinnosť oznámiť obci (v ktorej má dieťa trvalý pobyt) a úradu práce, sociálnych vecí a rodiny podľa miesta trvalého pobytu alebo prechodného pobytu oprávnenej osoby (zákonného zástupcu dieťaťa) konkrétne prípady, keď zákonný zástupca dieťaťa nedbá o riadne plnenie povinného predprimárneho vzdelávania. Zanedbávanie riadneho plnenia povinného predprimárneho vzdelávania vecne príslušný úrad práce, sociálnych vecí a rodiny bude následne posudzovať podľa § 12 ods.1 písm. a) zákona č. 600/2003 Z.z. uplatnením inštitútu osobitného príjemcu.
Vecne príslušný úrad práce, sociálnych vecí a rodiny rozhodne o uvoľnení osobitného príjemcu prídavku na dieťa a na príplatku k prídavku na dieťa ak oprávnená osoba dbá o riadne plnenie povinného predprimárneho vzdelávania nezaopatreného dieťaťa, najskôr však po uplynutí troch po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov od určenia osobitného príjemcu.
1.3 Zaradenie detí do tried
Zaradenie detí do tried v každej MŠ, v súlade s § 28 ods. 17 písm. a) zákona č. 245/2008 Z.z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niekt. zákonov v znení neskorších predpisov určuje na začiatku školského roka zástupkyňa MŠ na základe svojich kompetencií, spravidla podľa veku, tiež podľa vývinových osobitostí a vyspelosti detí, a to po dôkladnom zvážení pedagogickou radou, s prihliadnutím na kapacitu jednotlivých tried. Počas školského roka môže zástupkyňa MŠ kedykoľvek preradiť deti z jednej triedy do inej, ak to kapacita jednotlivých tried dovoľuje, alebo si to vyžadujú nepredvídateľné okolnosti. Rodičom v takomto prípade (preradenie počas školského roka) zmenu včas oznámi. Dôvod a termín preradenia oznámi zástupkyňa MŠ osobne zákonnému zástupcovi ústne. Zaradenie, alebo preradenie dieťaťa počas školského roka je v právomoci zástupkyne MŠ a jej rozhodnutie je konečné a nie je možné sa proti nemu odvolať. Rozhodnutie o zaradení, preradení dieťaťa do jednotlivých tried sa písomne nevyhotovuje, rodičia sú o tom informovaní na plenárnom rodičovskom združení, alebo v priebehu školského roka ústnou formou a zaznačí v dokumentácií príslušných tried.
1.4 Osobné údaje
Pri spracúvaní osobných údajov detí a zákonných zástupcov sa riadime nariadením EP a Rady EÚ č. 2016/679 o ochrane fyzických osôb. pri spracovaní osobných údajov a o voľnom pohybe týchto údajov, ktorým sa ruší smernica 95/46/ES /všeobecné nariadenie o ochrane údajov / a zákon SR č. 18/2018 Z.z, o ochrane osobných údajov a o zmene a doplnení niektorých zákonov.
V zákone sa určuje, že právo na ochranu osobných údajov patrí všetkým fyzickým osobám, vrátane detí. Povinnosti vyplývajúce z tohoto zákona sa vzťahujú aj na materské školy, ale aj pri prevádzkovaní webových stránok. Osobné údaje detí môžu byť zverejnené v rozsahu súhlasu so spracovaním osobných údajov zákonného zástupcu dieťaťa. Zákonný zástupca berie na vedomie a súhlasí so spracovávaním osobných údajov dieťaťa počas celej dochádzky dieťaťa do materskej školy.
Tento súhlas je možné odvolať len písomnou formou kedykoľvek počas dochádzky dieťaťa do MŠ.
1.5 Informovaný súhlas
Zákonný zástupca má právo na poskytnutie informácií:
takéto rozhodnutie a dobrovoľne tak učiniť.
Informovaný súhlas zákonného zástupcu je získavaný vždy preukázateľne, prijateľnou formou – zvyčajne písomne, s primeraným poučením a poskytnutím informácií zrozumiteľným spôsobom. Dbá sa na to, aby bol inf. súhlas získaný za každých okolností ako platný prejav vlastnej vôle zákonného zástupcu slobodne, zrozumiteľne a určito.
Ak zákonný zástupca prečíta a svojim podpisom potvrdí súhlas so znením informovaného súhlasu s plánovanou akciou a nedodrží podmienky inf. súhlasu, je materská škola/zodpovedný pedagóg oprávnený dieťa neprebrať od zákonného zástupcu, bez náhrady vzniknutých nákladov. /Napr. nevhodná obuv, odev, neskorý príchod, dieťa bez zabezpečenej stravy, alebo neuhradenie nákladov spojených s plánovanou akciou a pod./.
1.6 Adaptačný proces detí MŠ – Adaptačný program materskej školy
Škola poskytuje adaptáciu novoprijatých detí v súlade s § 28 ods. 18 školského zákona, zástupkyňa MŠ určuje po prerokovaní so zákonným zástupcom zaradenie dieťaťa do triedy a dĺžku adaptačného pobytu dieťaťa. Materská škola Zemianske Sady už niekoľko rokov praktizuje overené postupy adaptačného programu detí materskej školy, ktorý je súčasťou školského poriadku. So znením adaptačného programu MŠ sú písomnou formou oboznámení zákonní zástupcovia už pri preberaní žiadosti o prijatie dieťaťa do materskej školy a pri preberaní rozhodnutia o prijatí dieťaťa do materskej školy. Majú tak dostatočný čas si osvojiť jeho znenie a podmienky.
Podmienkam adaptačného pobytu detí v MŠ je prispôsobená aj pracovná doba a priama
výchovno-vzdelávacia činnosť pedagogických zamestnancov. Dĺžka adaptačného pobytu
je určená školským poriadkom materskej školy, po prerokovaní pedagogickou radou a rodičia detí boli informovaní aj pred začiatkom školského roka na rodičovskom združení. Základom úspechu adaptačného pobytu detí a dobrej adaptácii, je spolupráca zákonných zástupcov detí s pedagogickými zamestnancami materskej školy.
Po úspešnom ukončení adaptačného pobytu, je dieťa prijaté na celodenné vzdelávanie v materskej škole a začne navštevovať materskú školu pravidelne. Adaptačný pobyt dieťaťa
v MŠ nemôže byť kratší ako dva týždne a dlhší ako tri mesiace. Pri zníženej adaptačnej
schopnosti dieťaťa, môže po prerokovaní so zákonným zástupcom zástupkyňa MŠ navrhnúť riaditeľke ZŠ s MŠ vydať rozhodnutie o prerušení dochádzky dieťaťa do materskej školy na dohodnutý čas, alebo o predčasnom ukončení dochádzky.
Zákonný zástupca je povinný dodržiavať podmienky adaptačného programu MŠ. Jeho porušením spôsobí vážne a neočakávané personálne zmeny a poruší tým povinnosti zákonného zástupcu ustanovené v školskom poriadku materskej školy Zemianske Sady.
1.7 Rajonizácia pri materských školách neplatí
Dieťa nemusí chodiť do materskej školy v mieste bydliska. Zákonný zástupca môže podať žiadosť o prijatie do materskej školy, ktorú si vyberie. Materská škola prijíma, ak je kapacita voľných miest v MŠ obmedzená, prednostne deti s trvalým pobytom v obci Zemianske Sady a Šalgočka.
1.8 Ukončenie predprimárneho vzdelávania
Predprimárne vzdelávanie získa dieťa absolvovaním posledného ročníka vzdelávacieho programu odboru vzdelávania v materskej škole. Dokladom o získanom stupni vzdelania ja osvedčenie o získaní predprimárneho vzdelávania (vydané na tlačive schválenom ministerstvom školstva).
Predčasné skončenie predprimárneho vzdelávania, ak nejde o povinné predprimárne vzdelávanie: a) Riaditeľka základnej školy s materskou školou rozhodne o predčasnom skončení predprimárneho vzdelávania, ak nejde o povinné predprimárne vzdelávanie, po predchádzajúcom písomnom upozornení zákonného zástupcu v nasledovných prípadoch:
1. zákonný zástupca dieťaťa opakovane porušuje podmienky predprimárneho vzdelávania svojho dieťaťa určené školským poriadkom,
2. zákonný zástupca neposkytne materskej škole pravdivé informácie o zdravotnej spôsobilosti svojho dieťaťa, jeho zdravotných problémoch alebo iných závažných skutočnostiach, ktoré majú vplyv na výchovu a vzdelávanie jeho dieťaťa a ostatných detí zúčastňujúcich sa na predprimárnom vzdelávaní,
3. zákonný zástupca neinformuje materskú školu o zmene zdravotnej spôsobilosti dieťaťa, jeho zdravotných problémoch alebo iných závažných skutočnostiach, ktoré majú vplyv na priebeh výchovy a vzdelávania dieťaťa a ostatných detí zúčastňujúcich sa na predprimárnom vzdelávaní,
4. zákonný zástupca odmietne s dieťaťom absolvovať odborné vyšetrenia, ak sa špeciálne výchovno-vzdelávacie potreby dieťaťa prejavia po jeho prijatí do materskej školy a je potrebné zmeniť formu vzdelávania dieťa podľa § 108 ods. 1 školského zákona, v. predčasné skončenie predprimárneho vzdelávania odporučí všeobecný lekár pre deti a dorast alebo lekár – špecialista,
5. predčasné skončenie predprimárneho vzdelávania odporučí príslušné zariadenie výchovného poradenstva a prevencie.
b) Rozhodnúť o predčasnom skončení predprimárneho vzdelávania nemožno, ak ide o dieťa, pre ktoré je predprimárne vzdelávanie povinné aj v prípade, ak pôjde o pokračovanie povinného predprimárneho vzdelávania.
c) Vydaniu rozhodnutia o predčasnom skončení predprimárneho vzdelávania môže predchádzať prerušenie dochádzky dieťaťa v konkrétne určenom čase.
II. PRÁVA A POVINNOSTI DETÍ A RODIČOV – výkon práv a povinností
detí a ich zákonných zástupcov v materskej škole, pravidlá vzájomných
vzťahov a vzťahov s pedagogickými zamestnancami a ďalšími zamestnancami školy.
1. Práva a povinnosti detí
Dieťa má právo na:
dochádzky v materských školách,
zákonom,
rozsahu ustanovenom zákonom,
zdravotnému stavu a v súlade so zásadami psychohygieny,
Dieťa so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami má právo na výchovu s využitím špecifických foriem a metód, ktoré zodpovedajú jeho potrebám, na vytvorenie nevyhnutných podmienok, ktoré túto výchovu a vzdelávanie umožňujú. Používať pri výchove a vzdelávaní špeciálne didaktické a kompenzačné pomôcky.
Deťom s narušenou komunikačnou schopnosťou sa zabezpečuje právo na vzdelávanie prostredníctvom náhradných spôsobov dorozumievania.
Deťom cudzincov s povoleným pobytom na území Slovenskej republiky a deťom
žiadateľov o udelenie azylu a Slovákov žijúcich v zahraničí sa poskytuje výchova a vzdelanie a stravovanie v materskej škole za tých istých podmienok ako občanom Slovenskej republiky.
Dieťa je povinné:
výchove a vzdelávaní,
využíva na výchovu a vzdelávanie,
bezpečnosť ďalších osôb zúčastňujúcich sa na výchove a vzdelávaní,
záväznými právnymi predpismi, vnútornými predpismi školy a dobrými
mravmi.
2. Práva a povinnosti zákonných zástupcov
Zákonný zástupca dieťaťa má právo:
deťom informácie a vedomosti vecne a mnohostranne v súlade so súčasným
poznaním sveta a v súlade s princípmi a cieľmi výchovy a vzdelávania podľa školského zákona,
záľubám dieťaťa, jeho vierovyznaniu, svetonázoru, národnosti a etnickej
príslušnosti,
výchovno vzdelávacej sústavy,
poriadkom,
riaditeľky ZŠ s MŠ a zástupkyne riaditeľky ZŠ s MŠ pre MŠ,
školskej samosprávy,
_ podávať podnety, pripomienky a sťažnosti ústnou formou, písomnou formou
triednej učiteľke, zástupkyni pre materskú školu, riaditeľke ZŠ s MŠ / v tomto
poradí /. Každou podanou sťažnosťou sa bude škola bezodkladne zaoberať.
Zákonný zástupcovia detí a ich rodinní príslušníci nemajú právo zasahovať do výkonu práce pedagogickým a nepedagogickým pracovníkom materskej školy svojimi nezmyselnými a nedôvodnými požiadavkami, ktoré by boli v rozpore so znením školského poriadku, prevádzkového poriadku, s plánom práce materskej školy a ostatnou činnosťou materskej školy, jej poslaním a dodržiavaním základných bezpečnostných a hygienických noriem materskej školy.
Všetky postrehy, návrhy, požiadavky, sťažnosti, treba riešiť bezodkladne s kompetentnou osobou / triedna učiteľka, zástupkyňa pre materskú školu/ v čase konzultačných hodín.
Rodič (zákonný zástupca) dieťaťa je povinný:
ŠP,
školy,
výchovno- vzdelávacie potreby,
mať vplyv na priebeh výchovy a vzdelávania v materskej škole,
dieťaťa,
zástupca je povinný oznámiť škole bez zbytočného odkladu príčinu/dôvod jeho
neprítomnosti. Za dôvod ospravedlniteľnej neprítomnosti dieťaťa sa uznáva najmä choroba, prípadne lekárom nariadený zákaz dochádzky do školy,
mimoriadne nepriaznivé poveternostné podmienky, alebo náhle prerušenie premávky hromadných dopravných prostriedkov, mimoriadne udalosti v rodine alebo účasť dieťaťa na súťažiach,
zákonný zástupca vopred,
podozrenie na prekonanie choroby dieťaťa, alebo úrazu, je učiteľka oprávnená
vyžadovať lekárske potvrdenie o zdraví dieťaťa, alebo iný doklad potvrdzujúci
odôvodnenosť jeho neprítomnosti,
nasledujúce kalendárnych dní, predloží zákonný zástupca dieťaťa potvrdenie od
lekára o zdravotnej spôsobilosti dieťaťa vrátiť sa späť do kolektívu detí,
zamestnancovi materskej školy
jedálni. Oznámenie neprítomnosti dieťaťa učiteľke, nie je automaticky
odhlásenie dieťaťa zo stravy, to je nutné odhlásiť u vedúcej ŠJ p.Kráľovičovej.
- zákonný zástupca je povinný rešpektovať, že v čase od odovzdania dieťaťa službu konajúcej učiteľke až po prevzatie dieťaťa zákonným zástupcom (alebo ním splnomocnenou osobou) sa komunikácia s dieťaťom uskutočňuje len prostredníctvom príslušnej učiteľky, alebo zástupkyne materskej školy,
- zákonný zástupca je povinný rešpektovať, že počas pobytu v materskej škole dieťa nesmie používať mobilné elektronické zariadenia, prostredníctvom ktorých dochádza k prenosu údajov tretím osobám bez súhlasu osôb o ktorých sa údaje prenášajú (pedagogických zamestnancov aj nepedagogických zamestnancov materskej školy a detí prijatých do materskej školy).
- v prípade, ak zákonný zástupca bez predchádzajúcej dohody nevyzdvihne svoje dieťa z materskej školy do času ukončenia prevádzky materskej školy, materská škola bude kontaktovať postupne všetky osoby, ktoré majú poverenie na prevzatie dieťaťa (odporúča sa vyžiadať od zákonných kontakty na viac osôb, ktoré by mohli v prípade tejto situácie prevziať dieťaťa); ak ani žiadna z poverených osôb neprevezme dieťa, bude materská škola kontaktovať príslušné okresné riaditeľstvo policajného zboru, ktoré okrem výkonu svojich oprávnení disponuje aj kontaktom na príslušný orgán sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately, ktorý je dosiahnuteľný aj mimo služobné času zamestnancov.
Upozornenie: Službu konajúca učiteľka nesmie odviesť dieťa k sebe domov, ani ho odovzdať inej osobe ako je zákonný zástupca, alebo ním písomne splnomocnená osoba.
- v prípade, ak má materská škola podozrenie, že zákonný zástupca opakovane preberá dieťa pod vplyvom alkoholu alebo iných omamných látok, alebo ak sa u dieťaťa prejavia zmeny, nasvedčujúce zanedbávaniu riadnej starostlivosti, bude materská škola po predchádzajúcom písomnom upozornení zákonného zástupcu, v rámci všeobecnej oznamovacej povinnosti vyplývajúcej z § 7 ods. 1 zákona č. 305/2005 Z. z. o sociálnoprávnej ochrane detí a o sociálnej kuratele informovať o tejto skutočnosti príslušný Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny, oddelenie sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately.
Ak zákonní zástupcovia budú svojimi vyjadreniami, statusmi a komentármi na sociálnych sieťach znevažovať pedagogickú činnosť materskej školy, riadenie materskej školy 6 a poškodzovať dobré meno materskej školy na verejnosti, materská škola bude postupovať v súlade s §19b ods. 2 a 3 zákona č. 40/1964 Zb. (Občiansky zákonník).
3. Nedodržiavanie povinností detí a zákonných zástupcov
Ak dieťa, alebo rodič poruší ustanovenia školského poriadku nedodržiavaním svojich povinností, alebo sa dieťa opakovane prejavuje agresívnymi prejavmi a fyzickým napádaním, ubližovaním deťom alebo zamestnancom má riaditeľka ZŠ s MŠ právo na odporúčanie zástupkyne ZŠ s MŠ pre MŠ vydať rozhodnutie o predčasnom ukončení predprimárneho vzdelávania.
Tomuto musí predchádzať jedno ústne upozornenie prerokované osobne so zákonným zástupcom pred svedkom, ktorým musí byť iná dospelá osoba. Pohovor o upozornení je zaznamenaný v ,,Poradenskej činnosti triedneho učiteľa“. Pri ďalšom porušení povinností zákonného zástupcu, porušení školského poriadku zo strany zákonného zástupcu, alebo jeho dieťaťa, je následne zákonný zástupca upozornený písomnou formou a zaslaním na adresu trvalého pobytu doporučene. V písomnom upozornení je určený presný dátum termínu na odpoveď – písomné vyjadrenie zákonného zástupcu dieťaťa. Nereagovanie, prípadné neprebratie písomného upozornenia sa pokladá za súhlas s predčasným ukončením predprimárneho vzdelávania dieťaťa predprimárne vzdelávanie bude ukončené k 1. nadchádzajúceho kalendárneho mesiaca, ktorý nasleduje po mesiaci, v ktorom nadobudlo rozhodnutie svoju právoplatnosť.
Za porušenie školského poriadku je chápaná aj nespolupráca zákonného zástupcu dieťaťa s materskou školou pri riešení výchovno-vzdelávacích problémov jeho dieťaťa, neadekvátne, alebo hrubé, agresívne správanie, nátlak alebo hrubý nátlak zákonného zástupcu vzhľadom na to, že pedagogický zamestnanec a odborný zamestnanec má postavenie chránenej osoby podľa zákona č. 300/2005 Z. z. Trestný zákon v znení neskorších predpisov (ďalej len„TZ“), rovnako ako aj neochota spolupracovať s pedagógmi MŠ, s poradnými orgánmi a inštitúciami materskej školy, nerešpektovanie adaptačného programu materskej školy, alebo hygienických zásad materskej školy.
Rovnako môže riaditeľka ZŠ s MŠ postupovať z dôvodu neuhradenia príspevku v zmysle Všeobecne záväzného nariadenia Obecného úradu v Zemianskych Sadoch o určení príspevkov od zákonných zástupcov detí na čiastočnú úhradu výdavkov v materskej škole. Riaditeľka ZŠ s MŠ (na podnet zástupkyne riad. ZŠ s MŠ pre MŠ) po predchádzajúcom prvom ústnom upozornení, druhom písomnom upozornení zákonného zástupcu, môže rozhodnúť o predčasnom ukončení dochádzky dieťaťa do materskej školy.
Materská škola dbá na napĺňanie rodičovských práv a povinností zákonných zástupcov v prípade konania rozvodu nasledovne:
III. CHARAKTERISTIKA MATERSKEJ ŠKOLY
Materská škola Zemianske Sady poskytuje celodennú výchovno-vzdelávaciu starostlivosť deťom vo veku od 3-6 rokov a deťom s odloženou povinnou školskou dochádzkou. Poskytuje deťom aj možnosť poldennej výchovy a vzdelávania (na žiadosť rodiča).
Materská škola podporuje osobnostný rozvoj detí v oblasti sociálno-emocionálnej, intelektuálnej, telesnej, morálnej, estetickej, rozvoja schopností a zručností. Utvára predpoklady na ďalšie vzdelávanie, pripravuje na život v spoločnosti v súlade s individuálnymi a vekovými osobitosťami detí.
Materská škola pracuje podľa školského vzdelávacieho programu pod názvom „Ďatelinka“, vypracovaného na základe Štátneho vzdelávacieho programu pre predprimárne vzdelávanie. Momentálne má materská škola 2 triedy s celodennou prevádzkou pre deti vo veku 3-6 rokov.
MŠ je prevádzkovaná v prízemnej budove.
Pre pobyt detí v MŠ sú k dispozícií nasledovné priestory: Každá trieda disponuje vstupnou chodbou a následne miestnosťou, ktorá plní funkciu šatne pre triedu materskej školy a vstupuje sa z nej cez umyváreň priamo do triedy MŠ:
Prvá trieda, ktorá slúži pre 3-4 ročné deti ako herňa aj spálňa.
Druhá trieda, ktorá slúži pre 5-6 ročné deti ako herňa aj spálňa.
Každá trieda má svoje sociálne zariadenia s 5 WC a 8 umývadlami, sprchovým kútom, vešiakmi na uteráky pre deti a poličkou s hygienickými potrebami.
Deti sa stravujú v jedálni. K budove MŠ patrí priestranní areál s trávnatou plochou, nachádzajú sa tu záhradné zariadenia- pieskovisko, hojdačky , preliezačky a šmykľavky. Areál slúži aj na telovýchovné, rekreačné aktivity a záujmovú a hrovú činnosť detí. Z priestorových a hygienických dôvodov je zakázaný vstup do budovy materskej školy s bicyklom, kočíkom, káričkou, sánkami počas školského roka. Kočíky si rodičia môžu nechávať pred budovou MŠ. Všetky tieto zásady sú stanovené s ohľadom na priestorové a hygienické podmienky a podmienky a podmienky prevádzky materskej školy.
Nedodržiavanie týchto zásad zo strany zákonných zástupcov je hrubým porušením školského poriadku.
IV. PREVÁDZKA A VNÚTORNÝ REŽIM MATERSKEJ ŠKOLY
Materská škola je v prevádzke v pracovných dňoch podľa schváleného času prevádzky zriaďovateľom školy, kt. bol prerokovaný na úvodnom plenárnom rodičovskom združení v danom školskom roku.
Riaditeľka ZŠ s MŠ : PaedDr. Gabriela Kohýlová
tel. kontakt: +421 31 786 11 28
Zástupkyňa MŠ : Monika Krajná DiS.
Konzultačné hodiny: podľa rozpisu v danom školskom roku s prihliadnutím na rozsah priamej činnosti a striedania smien, alebo každý deň - individuálne na základe dohody, alebo telef. dohovoru. Presný čas konzultačných hodín je uverejnený na centrálnej nástenke v materskej škole.
Telef. kontakt : 0948 007 472
Vedúca školskej jedálne : Kráľovičová Klaudia
Konzultačné hodiny : Pre materskú školu každý deň v čase od 7.30 hod. do 8.30 hod.(okrem štvrtka) v ŠJ ZŠ s MŠ Zemianske Sady.
Telef. kontakt: 0948 007 472
Administratívna pracovníčka : Martina Mesárošová / kancelária na ZŠ /
Úradné hodiny: denne od 7,00hod – do15,00 hod
V čase letných prázdnin je prevádzka materskej školy a školskej jedálne v prvých dvoch júlových týždňoch / ak bude dostatočný záujem zo strany rodičov detí/otvorená.
Dochádzka detí do MŠ je z hygienických a ekonomických dôvodov prerušená do konca mesiaca august. V tomto období podľa dispozícií riaditeľa ZŠ s MŠ a zástupkyne MŠ vykonajú prevádzkoví zamestnanci upratovanie a dezinfekciu priestorov, pedagogickí a ostatní zamestnanci podľa plánu dovoleniek čerpajú dovolenku.
V rámci úsporných opatrení a na základe dohody so zákonnými zástupcami detí bude prevádzka prerušená aj v čase jesenných , zimných a veľkonočných prázdnin.
Prerušenie prevádzky oznámi zástupkyňa MŠ a vedúca školskej jedálne spravidla 1 mesiace vopred písomnou formou na tabuli oznamov pre zákonných zástupcov detí a všetkých stravníkov školskej jedálne.
Zástupkyňa MŠ navrhne rodičom detí, ktorí majú záujem o prevádzku materskej školy, aby využili v čase letných prázdnin materskú školu v Pate a Šoporni (po dohovore s riaditeľkami príslušných materských škôl).
Prevádzka MŠ môže byť prerušená v prípade chrípkovej epidémie, pri problémoch s dodávkami energií, vody a pod. – po súhlase zriaďovateľa.
Počas letnej prevádzky MŠ nie je možné zakázať, alebo inak obmedziť dochádzku žiadneho dieťaťa do MŠ (ani dieťaťa, ktorého matka je na materskej dovolenke s druhým dieťaťom). Možno sa však so zákonným zástupcom dohodnúť, že v čase letných prázdnin bude dieťa chodiť do materskej školy nie na celý deň, ale len na pol dňa. Iné konanie materskej školy, by bolo zásahom do práv zákonného zástupcu ako občana, aj do práv dieťaťa.
V čase vianočných, jarných a veľkonočných prázdnin prevádzka materskej školy nebude prerušená, pri zníženom počte detí ( aspoň 12 detí ) sa aktuálne obmedzí na činnosť nižšieho počtu tried. Pod 12 prihlásených detí bude prevádzka MŠ prerušená.
V nevyhnutných prípadoch v čase prerušenia prevádzky môžu rodičia požiadať o poskytnutie náhradnej materskej školy v zriaďovateľskej pôsobnosti. (V našich podmienkach to nie je možné uskutočniť, nakoľko zriaďovateľ má iba jednu školu).
1. Dochádzka detí do MŠ
Dieťa je do materskej školy prijaté rozhodnutím o prijatí na predprimárne vzdelávanie, až pokým nezačne plniť povinnú školskú dochádzku. (Ak sa rodič nerozhodne inak, alebo z dôvodu porušovania školského poriadku sa rozhodne o ukončení predprimárneho vzdelávania).
Dochádzka dieťaťa do materskej školy je celoročná, nemožno ju zo strany riaditeľa, zástupkyne riaditeľa ZŠ s MŠ pre MŠ obmedzovať len na obdobie počas školského vyučovania, ale dieťa môže chodiť do školy aj v čase prázdnin.
Prevádzku materskej školy možno obmedziť (napríklad na niekoľko dní z technických dôvodov - odstávka vody, elektrickej energie), prerušiť (z dôvodu epidémie, živelné pohromy...). O každom prerušení či obmedzení času prevádzky materskej školy musia byť včas informovaní zákonní zástupcovia aj zriaďovateľ.
Rodič privádza dieťa do MŠ najneskôr do 8.00 hod. a prevezme ho od 12:00 alebo 15.00 hod.
Dôležité upozornenie:
Ak zákonný zástupca, alebo ním poverená osoba nechá dieťa v priestoroch šatne
samé, ide o nielen HRUBÉ porušenie školského poriadku, ale predovšetkým
o porušenie povinností zákonného zástupcu / Zákon č. 300/2005 Z.z. § 206
Opustenie dieťaťa/.
Dôvody pre neprijatie dieťaťa do MŠ ako prevencia ochrany zdravia ostatných detí a zamestnancov: Zvýšená teplota, dlhšie trvajúci kašeľ, sfarbené hlieny, dusivý kašeľ, hnisavý výtok z očí či nosa, pomočovanie, voš vlasová, črevné ťažkosti (hnačka, zvracanie), infekčné a prenosné choroby, užívanie antibiotík a iných liekov. Učiteľky nemôžu podávať deťom žiadne lieky, kvapky, masti.
Prijať toto dieťa môže pedagóg potom iba po predložení potvrdenia o vyšetrení jeho ošetrujúcim lekárom a predložení potvrdenia, že dieťa je zdravé, schopné nastúpiť do kolektívu detí. Pri neprítomnosti dieťaťa dlhšej ako sedem dní zo zdravotných dôvodov, sa dieťa do kolektívu môže vrátiť, iba ak rodič predloží potvrdenie od lekára, aby materskú školu nenavštevovali choré deti, alebo deti v čase rekonvalescencie. Ak je neprítomnosť dieťaťa dlhšia ako 30 po sebe nasledujúcich dní, oznámi zákonný zástupca zástupkyni MŠ dôvod dlhodobej neprítomnosti písomne, alebo ústne pričom pri opätovnom nástupe dieťaťa do MŠ predloží písomné vyhlásenie o bezinfekčnosti prostredia. Rodič je povinný každú neprítomnosť dieťaťa škole vopred oznámiť (osobne, telefonicky).
2. Úhrada poplatkov za pobyt v MŠ
Výška mesačného príspevku na čiastočnú úhradu výdavkov materskej školy je určená všeobecne záväzným nariadením zriaďovateľa VZN (§28 ods. 5 školského zákona) a zákonný zástupca je povinný:
Pravidelne uhrádzať príspevky v zmysle Všeobecne záväzného nariadenia Obecného úradu Šúrovce o určení príspevkov od zákonných zástupcov detí na čiastočnú úhradu výdavkov v materských školách v súlade s § 28 ods.3 školského zákona za pobyt dieťaťa v MŠ zriadenej obecným zastupiteľstvom, mesačne na jedno dieťa 30 eur.
Tento príspevok sa uhrádza vopred do 10. dňa v kalendárnom mesiaci na číslo účtu SK06 0200 0000 0027 5805 8651, alebo poštovou poukážkou, ktorý rodič dostane. Vystavenie šeku a kontrolu úhrad vedie zástupkyňa MŠ , šeky rozdávajú triedne učiteľky príslušnej triedy. Ak rodič v určenom termíne nevykoná úhradu, má právo zástupkyňa MŠ upozorniť ho na plnenie si svojich povinností.
V prípade, že rodič nezaplatí v určenom termíne určené poplatky, alebo nedodá p. ekonómke ZŠ s MŠ potvrdenie o zaplatení, poruší tak školský poriadok.
Príspevok v MŠ sa podľa § 28 školského zákona odst. 6/ neuhrádza za dieťa:
Ak dieťa materskú školu nenavštevuje dlhodobo a rodič neoznámi dôvod neprítomnosti, žiadame písomne vyjadrenie zákonného zástupcu o tom, či dieťa v danom školskom roku na ktorý bolo prihlásené, bude materskú školu navštevovať.
V doporučenom liste určíme 15 dňovú dobu na vyjadrenie. Ak sa zákonný zástupca v danom termíne neozve a neoznámi dôvod a predpokladanú dĺžku neprítomnosti dieťaťa, prípadne si list neprevezme, pokladáme to za súhlas s predčasným ukončením školskej dochádzky, čím sa uvoľní miesto pre ďalšie dieťa, ktoré má záujem MŠ navštevovať.
3. Úhrada poplatkov na stravovanie dieťaťa, pokiaľ sa v MŠ stravuje:
V zmysle Všeobecne záväzného nariadenia Obecného zastupiteľstva v Zemianskych Sadoch, o určení príspevkov od zákonných zástupcov detí v školských jedálňach pri materských školách v súlade s § 140 ods. 9 školského zákona činnosť v školských jedálňach sa uskutočňuje za čiastočnú úhradu nákladov spojených s činnosťou v školských jedálňach pri MŠ v zriaďovateľskej pôsobnosti obce je na jeden deň určený príspevok jednotne:
Celodenná strava vo výške stravného limitu: 1,90 € MŠ…
Príspevok, ktorý uhrádza zákonný zástupca dieťaťa, je určený vo výške nákladov na nákup
potravín v nadväznosti na odporúčané výživové dávky - § 140 ods. 10 školského zákona. Príspevok sa uhrádza vopred do 10. dňa v kalendárnom mesiaci za celý mesiac na bankový účet školskej jedálne v MŠ na č. účtu SK09 0200 0000 0011 2795 2257(bankovým prevodom, poštovou poukážkou). Rodičom údaje k platbe a všetky aktuálne informácie odovzdá pred začiatkom školského roka vedúca školskej jedálne Kráľovičová Klaudia
a s ňou treba prejednávať aj otázky stravovania a iné požiadavky, prípadne vzniknuté nezrovnalosti.
4. Organizácia materskej školy
Ustanovenia § 4 o organizácií materskej školy treba uplatňovať v úzkej väzbe na ustanovenia § 28 a § 59, ako aj vo väzbe na ustanovenie § 161 ods. 1 školského zákona.
Materská škola sa člení na triedy.
Triedy môžu byť zriadené homogénne deti rovnakého veku, alebo heterogénne rôzneho veku.
Organizácia tried a vekové zloženie detí :
I. trieda : 3 – 4 ročných detí
II. trieda: 4 – 6 ročných detí
4.1 Prevádzka tried; schádzanie a rozchádzanie detí
Príchod do materskej školy od 7,00 - do 8,00 hod. Odchod detí z MŠ domov od 15,00 hod- do 16,00 hod., najskôr od 14,30 hod. v nevyhnutnom prípade! Deti, ktoré navštevujú MŠ iba predpoludním, si môžu rodičia z MŠ prevziať z triedy MŠ od 11,45 hod do 12,00 hod.
Do 11,45 hod. je prísne zakázaný vstup za hlavnú bránu areálu MŠ a zdržiavať sa v areáli MŠ a v budovách MŠ.
4.2 Denný poriadok
Usporiadanie denných činností, pravidelne sa opakujúcich v konkrétnej triede je spracované vo forme denného poriadku. Výchovno-vzdelávacia činnosť v materskej škole pozostáva z ustálených organizačných foriem. V týchto formách sa vzhľadom na optimálny biorytmus a zdravú životosprávu dieťaťa predškolského veku uspokojujú rozmanité potreby a záujmy. Denný poriadok je zverejnený v triede, pre zákonných zástupcov na centrálnej nástenke MŠ.
4.3 Preberanie detí
Dieťa od zákonného zástupcu, alebo ním poverenej osoby preberá učiteľka, ktorá zaň zodpovedá od jeho prevzatia až po jeho odovzdanie učiteľke, ktorá ju strieda v práci, zákonnému zástupcovi, alebo inej splnomocnenej osobe. Zákonný zástupca privedie dieťa do materskej školy do 8.00 hod. A prevezme ho zvyčajne od 15.00 hod. V prípade dochádzky dieťaťa v inom čase, ak je to nutné, dohodne zákonný zástupca čas jeho príchodu a spôsob stravovania tak, aby nenarušil činnosť ostatných detí.
Ak zákonný zástupca plánuje návštevu lekára a pod. a pravdepodobne príde s dieťaťom do MŠ neskôr ako do 8,00 hod., ohlási túto skutočnosť učiteľke /nie do ŠJ/ min, jeden deň vopred osobne, alebo telefonicky. Dieťa po ošetrení /ak to zdravotný stav dieťaťa dovoľuje/ privedie do MŠ najneskôr do max 9,30. V žiadnom prípade nebude dieťaťu odložená desiata, nápoj zo ŠJ. Ak privedie zákonný zástupca dieťa do MŠ po 09,30 hod, alebo neskorší príchod neoznámi včas, má učiteľka oprávnenie dieťa do MŠ neprebrať.
V prípade, že rodičia majú súdnym rozhodnutím, príp. predbežným opatrením súdu obmedzené preberanie detí, je potrebné o tom písomne (fotokópiou úradného rozhodnutia) informovať zástupkyňu MŠ a triednu učiteľku.
Dieťa si preberá zákonný zástupca z materskej školy sám, alebo ním splnomocnená osoba prostredníctvom písomného splnomocnenia zákonného zástupcu, ktoré odovzdá tr. učiteľke na začiatku školského roka. Kedykoľvek môže tento súhlas zmeniť, doplniť. Pedagogický zamestnanec je oprávnený odmietnuť odovzdanie dieťaťa osobe, ktorej osobné údaje nie sú uvedené v tomto splnomocnení. V žiadnom prípade nebude dieťa vydané neznámej osobe po telefonickej žiadosti rodiča. Splnomocniť môže zákonný zástupca aj svoje staršie dieťa ako desať rokov, alebo inú, pedagogickým zamestnancom známu osobu ( §7 ods.8 platnej vyhlášky o MŠ). Ak zákonný zástupca, alebo ním splnomocnená osoba opakovane nedodržuje prevádzkovú dobu materskej školy - porušuje svoje povinnosti zákonného zástupcu a školský poriadok materskej školy. V prípade, že zákonný zástupca bez predchádzajúcej dohody nevyzdvihne svoje dieťa z materskej školy včas do ukončenia prevádzky materskej školy, materská škola bude kontaktovať postupne všetky osoby uvedené v splnomocnení, ktoré majú právo na preberanie dieťaťa z MŠ. Ak ani jedna oslovená osoba dieťa neprevezme, alebo sa nimi nepodarí skontaktovať, bude materská škola kontaktovať príslušné okresné riaditeľstvo PZ, ktoré okrem výkonu svojich oprávnení disponuje aj kontaktom na príslušný orgán sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately.
Iné:
/ zamestnanci školy a deti navštevujúce materskú školu/.
4.4 Organizácia v šatni
Do šatne majú prístup zákonní zástupcovia a splnomocnené osoby v čase privádzania a odvádzania detí do/z materskej školy. Všetci sú povinní pri vstupe dodržiavať hygienické zásady (očistenie obuvi, návleky). Pri prezliekaní a odkladaní vecí do skrinky vedú rodičia v spolupráci s učiteľkami deti k samostatnosti a poriadkumilovnosti. Za poriadok v skrinkách a vlastné hračky zodpovedá rodič, tiež za stále pripravené náhradné oblečenie pre prípad znečistenia a premočenia. Uč. v mladšej a strednej vekovej skupine pomáha pri prezliekaní detí na pobyt vonku i po skončení pobytu vonku spolu s nepedag. zamestnankyňou. V najstaršej vekovej skupine pomáha učiteľka podľa potreby. Za estetickú úpravu šatne zodpovedajú učiteľky, za hygienu zodpovedá prevádzková zamestnankyňa. Triedy 5-6 ročných detí majú v skrinkách aj úbor na cvičenie. Odporúčame priniesť dieťaťu pohodlné oblečenie na prezlečenie do triedy, (jedno náhradné oblečenie) na prezutie vhodnú obuv (v žiadnom prípade nie šľapky).
4.5 Organizácia v umyvárni
V budove majú všetky triedy vyhradené vlastné hygienické zariadenia. Deti jednotlivých tried majú vlastnú umyváreň a WC , kde je aj sprcha a uteráky na utieranie rúk detí označené značkou dieťaťa. Každé dieťa má uterák na vyznačenej značke.
Nad umývadlami sú umiestnené dávkovače na mydlo -dopĺňa pani upratovačka.
Za pravidelnú výmenu uterákov – 1 krát týždenne, čistenie hrebeňov, suchú podlahu a hygienu umyvárne zodpovedá prevádzková zamestnankyňa - upratovačka.
Deti sa v umyvárni zdržiavajú len za prítomnosti učiteľky, ktorá ich učí základným hygienickým návykom a sebaobsluhe. Za celkovú organizáciu pobytu detí v umyvárni, uzatvorenie vody, spláchnutie WC a dodržiavanie príslušných hygienických, zdravotných a bezpečnostných predpisov zodpovedá učiteľka príslušnej triedy a prevádzková zamestnankyňa. Pranie uterákov zabezpečuje upratovačka MŠ. Je prísne zakázané nariadením zástupkyne pre MŠ, aby zákonní zástupcovia detí vstupovali do kúpeľne obutí ! Je zakázané používanie WC cudzími osobami, príp. rodičmi
4.6 Organizácia v jedálni
Pri stravovaný je vždy prítomná pani upratovačka. Deti z II. a II. triedy sa stravujú v jedálni MŠ. Za kvalitu a predpísané množstvo stravy, hygienu a kultúru stolovania zodpovedá vedúca školskej jedálne, zabezpečuje aj zisťovanie počtu stravníkov. Pitný režim v triedach v čase mimo podávania jedla zabezpečuje upratovačka MŠ a na dodržiavanie pitného režimu a dopĺňanie tekutín dozerá učiteľka v triede. Poháre umýva upratovačka MŠ. Učiteľky vedú deti k osvojovaniu si základných návykov kultúrneho stolovania, v maximálnej miere pri tom uplatňujú individuálny prístup k deťom. Počas stolovania učiteľka deti nenásilne usmerňuje, podľa potreby aj prikrmuje. Nenúti ich jesť.
Deti 3 – 4 ročné používajú pri jedle lyžičku, 5 – 6 ročné používajú lyžičku a vidličku, v 2. polroku celý príbor. V závislosti od zručnosti detí sa umožní používanie kompletného príboru aj mladším deťom. Ak dieťa musí mať z objektívnych zdravotných dôvodov vylúčené zo stravy určité potraviny, je zákonný zástupca povinný podať u vedúcej školskej jedálne žiadosť o výnimku v stravovaní dieťaťa. K žiadosti, ktorá musí obsahovať osobné údaje o dieťati, prikladá doklad od lekára, na ktorom budú uvedené potraviny, ktoré dieťa nesmie jesť (mliečne výrobky, potraviny obsahujúce lepok atď.)
Časový harmonogram podávania jedla:
I a II. Trieda
Desiata: 8.30 hod. – 9.00 hod.
Obed: 11.15 hod. – 12.00 hod.
Olovrant: 14.45 hod.- 15.00 hod.
Neprítomnosť dieťaťa a odhlásenie zo stravy oznámi zákonný zástupca 24 hod. vopred telefonicky, elektronicky, alebo osobne u vedúcej školskej jedálne. V prípade, ak zákonný zástupca nemôže z rôznych dôvodov odhlásiť dieťa (telefonicky 0948/007 472 alebo osobne) uhrádza zákonný zástupca plnú stravnú jednotku. Ak zákonný zástupca dieťa včas neodhlási zo stravy, môže si obed za prvý deň neprítomnosti dieťaťa v MŠ prísť zobrať obed do obedára, a to v čase od 11.00 hod. - do 11.30 hod. Za odhlasovanie dieťaťa je zodpovedný zákonný zástupca! Ak zákonný zástupca odhlási dieťa z materskej školy, napriek tomu ho privedie do MŠ, a tuto skutočnosť zistí učiteľka v priebehu dňa, DIEŤA NEDOSTANE STRAVNÚ JEDNOTKU v daný deň. Na danú skutočnosť upozorní učiteľka, alebo zástupkyňa MŠ rodičov telefonicky a tí sú povinní si dieťa z materskej školy prevziať. Iný postup nie je možný! Nie je možné vydať dieťaťu ,,nejaký obed“, alebo obed iného dieťaťa!!!! /Napr.: rodič žiadal odovzdanie dieťaťa, doma sa naobeduje a prinesie ho späť do MŠ.../
4.7 Organizácia pri pobyte detí vonku, na vychádzke a školskom dvore
Realizácia pobytu vonku je ustanovená v ŠVP pre predprimárne vzdelávanie. Pobyt vonku patrí k povinne realizovaným organizačným aktivitám denného poriadku MŠ, uskutočňuje sa každý deň. V súlade s § 7 písm.b) vyhlášky MZ SR č. 527/2007 Z.z. o požiadavkách na zariadenia pre deti a mládež, pobyt môže byť skrátený alebo vynechaný pri mimoriadne nepriaznivých meteorologických podmienkach. Pri pobyte vonku sa využívajú/zaraďujú vo veľkej miere pohybové aktivity, realizujú sa edukačné aktivity, aktivity spojené s objavovaním okolitého sveta a kolobehu života v prírode a v spoločnosti.
V letnom období sa pobyt vonku na priamom slnečnom žiarení zvyčajne v čase od 11.00 do 15.00 hod. obmedzuje na minimum. V čase letných mesiacov s vysokými dennými teplotami musia mať deti pri pobyte vonku krytú hlavu vhodným doplnkom (šiltovkou, klobúkom), aby sa predišlo úpalu. Za vhodné oblečenie a pokrývku hlavy sú zodpovední rodičia detí. Ak majú v skrinke ochranný opaľovací krém a učiteľka je o tom informovaná, pred odchodom von ho môžu použiť. Oblečenie majú mať vzdušné.
Pobyt vonku učiteľka premyslí a naplánuje tak, aby bol pre deti zaujímavý a príťažlivý. Neodmysliteľnými činnosťami počas pobytu vonku sú tvorivé aktivity, hry s pieskom, pohybové hry, ako aj kreslenie kriedami, hudobné, dramatické a pracovné činnosti, loptové hry na trávnatej ploche. Na športové a pohybové aktivity sa využívajú preliezačky, na ktorých si deti zdokonaľujú lezenie, preliezanie, obraty a rôzne akrobatické prvky, úchopové schopnosti ruky, odvahu atď. Učiteľka venuje deťom zvýšenú pozornosť, dodržiava požiadavky bezpečnosti a ochrany ich zdravia v zmysle všeobecne záväzných právnych predpisov a pokynov riaditeľa, zástupkyne MŠ. Počas pobytu vonku je dodržiavaný pitný režim, ktorý zabezpečia rodičia, alebo učiteľky.
Pieskovisko sa pravidelne každé dva týždne prekope, pohrabe, zalieva, dezinfikuje v sezóne – od 1. marca – 30. novembra.
Pobyt detí vonku sa uskutočňuje aj za menej priaznivého počasia a preto je potrebné deti v každom počasí primerane obliekať a obúvať za čo zodpovedá zákonný zástupca dieťaťa. Súčasťou pobytu vonku je aj vychádzka, ktorá nesmie byť neprimerane dlhá. Musí mať pripravenú a vopred premyslenú náplň. Prostredníctvom nej sa deti zoznamujú s rôznymi javmi, rozširuje sa okruh ich skúseností. Počas vychádzky ide učiteľka posledná, vždy za deťmi. Pri
prechádzaní cez komunikáciu sa učiteľka dôsledne riadi zásadami ochrany zdravia a bezpečnosti detí. Dáva znamenie zdvihnutou rukou alebo používa terč na zastavenie premávky, vchádza na vozovku prvá a odchádza z nej posledná.
4.8 Organizácia v spálni počas popoludňajšieho oddychu
Deti odpočívajú v triedach na rozložených ležadlách. 5 – 6 ročné detí spolupracujú s učiteľkou pri prevliekaný lehátok v rámci tréningu sebaobslužných činností. Počas popoludňajšieho odpočinku dbá učiteľka na primerané oblečenie detí (pyžamo). Zabezpečí pravidelné vetranie, ktoré neohrozí zdravie detí. Od odpočívajúcich detí učiteľka neodchádza, individuálne pristupuje k deťom, ktoré nepociťujú potrebu spánku. Odpočinok sa realizuje v závislosti od potrieb detí s minimálnym trvaním 90 minút. So staršími deťmi, najmä 5 – 6 ročnými, je vhodné zvyšnú časť odpočinku venovať pokojnejším hrám a výchovno-vzdelávacím činnostiam, napríklad čítaniu rozprávok, grafomotorickým cvičeniam, občasnému pozeraniu detských filmov atď. Dĺžka odpočinku v triedach je uvedená v dennom poriadku. Pri prezliekaní učiteľka motivuje deti podľa schopnosti k sebaobsluhe a dôslednosti pri odkladaní zvrškov odevu. Počas odpočinku detí si učiteľka doplňuje triedne písomnosti, pripravuje si pomôcky, prípadne študuje odbornú literatúru. Pyžamo menia rodičia každé dva týždne a posteľnú bielizeň každé dva týždne zabezpečuje MŠ.
4.9 Obmedzenie, prípadne prerušenie prevádzky
Počas školských prázdnin budú rodičia písomne vyjadrovať svoj záujem o prevádzku MŠ. Pokiaľ záujem nepresiahne 50%, prevádzka bude iba obmedzená na zodpovedajúci počet tried, pokiaľ záujem nepresiahne 25%, prevádzka bude z ekonomických dôvodov prerušená (napr. vianočné prázdniny a pod.) zamestnanci si budú čerpať riadnu dovolenku. V prípade neprítomnosti detí zo zdravotných dôvodov (napr. rozšírený výskyt chrípky a pod.) sa bude materská škola riadiť nariadeniami zriaďovateľa, prípadne príslušného úradu verejného zdravotníctva a zákonný zástupcovia sú povinný toto nariadenie rešpektovať.
4.10 Konzultácie s pedagogickými zamestnancami
Rodičia, prípadne iní rodinní príslušníci majú možnosť konzultovať s pedagogickými zamestnancami denne v popoludňajších hodinách. Prípadne v inom čase podľa dohody. Konzultácie sú spravidla ústne, avšak pokiaľ rodič, prípadne pedagogický zamestnanec prejaví záujem, vyhotovia sa aj v písomnej forme. V písomnej forme sa vyhotovujú aj vtedy, ak pedagogický zamestnanec opakovane rieši rovnaký problém, na ktorý bol rodič v predchádzajúcom čase upozornený. Pedagogickí zamestnanci okrem konzultácií môžu rodičom odporúčať pedagogickú literatúru, školenie a iné vhodné informácie z oblasti pedagogického pôsobenia na dieťa. Konzultácie so zástupkyňou pre materskú školu sú presne určené podľa jej pracovného času spravidla jeden deň v týždni počas popoludnia v kancelárii MŠ . O presnom termíne konzultačných hodín a kontaktov sú zákonní zástupcovia informovaní písomne oznamom na centrálnej nástenke MŠ.
4.11 Organizácia krúžkovej činnosti, výletov a exkurzií a ostatných aktivít MŠ
Krúžková činnosť sa na škole organizuje na základe prejaveného záujmu zákonných zástupcov, podľa reálnych možností materskej školy. V prípade realizácie krúžku je personálne zabezpečenie kmeňovým zamestnancom MŠ, kvalifikovaným lektorom a iba v popoludňajších hodinách výlučne v triedach 5 až 6 ročných detí ( všetkých detí predškolského veku) . V žiadnom prípade nie u mladších detí . Výlet alebo exkurzia sa organizuje na základe plánu práce školy a informovaného súhlasu zákonného zástupcu, najviac na jeden deň s prihliadnutím na bezpečné, hygienické a fyziologické potreby detí a so zabezpečením teplého obeda pre deti. Pred uskutočnením výletu alebo exkurzie pedagogický zamestnanec poverený zástupkyňou MŠ organizačne zabezpečí prípravu a priebeh týchto aktivít vrátane poučenia zúčastnených osôb a detí o bezpečnosti a ochrane zdravia. O tomto sa vyhotoví písomný záznam v triednej knihe. Zástupkyňa MŠ predkladá na schválenie riaditeľke ZŠ s MŠ súhlas s hromadnou akciu. Na výlety a exkurzie s deťmi predškolského veku sa môžu použiť aj hromadné dopravné prostriedky. Zástupkyňa MŠ písomne oznámi zriaďovateľovi organizovanie podujatia. V súlade s § 28 ods. 17 školského zákona sa môže výlet organizovať len s informovaným súhlasom zákonného zástupcu. V prípade, ak sa výletu nezúčastnia všetky deti, zabezpečí sa im náhradný program, prípadne sa dohodneme s rodičmi, že deti nechajú doma. Ak zákonný zástupca nesúhlasí s účasťou dieťaťa na hromadnej akcii a sú všetci pedag. zamestnanci ako pedagogický dozor na hromadnej akcii, nemá materská škola povinnosť dieťa do materskej školy ráno pred akciou prijať, vzhľadom k tomu, že nie je možné mu zabezpečiť V-V činnosť s pedag. pracovníkom. Jedna dospelá osoba by počas výletu nemala vykonávať dozor nad viac ako 6 – 7 deťmi. Školského výletu, exkurzie , návštevy divadla ... sa zúčastňujú len deti predškolského veku.
Ak dieťa MŠ opakovane počas roka porušuje svojim správaním a konaním ustanovenia školského poriadku, môže triedna učiteľka navrhnúť, že sa dieťa školského výletu, alebo exkurzie organizovanej materskou školou nezúčastní. S návrhom musí súhlasiť zástupkyňa materskej školy. Triedny učiteľ skutočnosť zapíše do zošita Poradenskej činnosti triedneho učiteľa a ústne informuje zákonného zástupcu dieťaťa. Rozhodnutie triednej učiteľky a zástupkyne MŠ je konečné a nevyžaduje súhlas zákonného zástupcu. Materská škola zabezpečí dieťaťu v deň konania výletu/exkurzie výchovno-vzdelávaciu činnosť v skupine mladších detí MŠ. Triedna učiteľka je oprávnená odmietnuť prevziať dieťa v deň výletu/exkurzie, ak dieťa zákonný zástupca neuhradil vopred stanovenú sumu potrebnú na výlet, exkurziu, akciu..., alebo dieťa nie je riadne oblečené/obuté, vybavené občerstvením, alebo zdravotne nespôsobilé. O presných podmienkach a potrebách detí v čase konania výletu sú rodičia informovaný a súhlas s nimi /aj dodržiavanie/ vyjadrujú svojim podpisom individuálneho písomného informovaného súhlasu zákonného zástupcu.
4.12 Úsporný režim chodu materskej školy
Z dôvodu šetrenia finančných prostriedkov v prípade nízkej dochádzky detí do materskej školy z dôvodu zvýšenej chorobnosti, hlavne v zimných mesiacoch zástupkyňa MŠ môže rozhodnúť o spájaní detí v jednotlivých triedach. Spájajú sa tie triedy, kde je to ekonomicky najvýhodnejšie. Pri rozhodovaní o spájaní tried sa dbá na zabezpečenie kvalitnej výchovy a vzdelávania. Nadbytok zamestnancov v takomto prípade riaditeľka rieši udelením náhradného voľna alebo čerpaním dovolenky.
4.13 Vykonávanie pedagogickej praxe v materskej škole
Študentky stredných a vysokých škôl, ktoré majú záujem o vykonávanie pedagogickej praxe počas školského roka, sa hlásia u riaditeľky ZŠ s MŠ, ktorej podávajú písomnú žiadosť. S ich účasťou musí súhlasiť zástupkyňa materskej školy.
Zástupkyňa materskej školy má právo odmietnuť praktikanta/ku, ak:
Prijatie študentky na prax musí byť v súčinnosti súhlasu aj konkrétnej učiteľky, u ktorej by prax vykonávala. Umiestnenie praktikantiek v jednotlivých triedach určuje zástupkyňa materskej školy a nie je možné sa proti nemu odvolať.
Zástupkyňa MŠ:
dokumentáciou ZŠ s MŠ
V. BEZPEČNOSŤ A OCHRANA ZDRAVIA DETÍ A OCHRANA DETÍ PRED SOCIÁLNOPATOLOGICKÝMI JAVMI, DISKRIMINÁCIOU A NÁSILÍM
Podľa § 8 odst.1 vyhlášky o materskej škole za vytvorenie bezpečných a hygienických podmienok na predprimárne vzdelávanie zodpovedá riaditeľka ZŠ s MŠ.
Za bezpečnosť a ochranu zdravia dieťaťa podľa §8 odst. 2 zodpovedajú pedagogickí zamestnanci materskej školy od prevzatia dieťaťa až po jeho odovzdanie zákonnému zástupcovi, alebo ním splnomocnenej osobe.
Za bezpečnosť detí počas krúžkovej činnosti zodpovedá učiteľ. Ak krúžkovú činnosť vykonáva so súhlasom zákonných zástupcov lektor, za bezpečnosť detí zodpovedá lektor.
Za dodržiavanie hygienických a bezpečnostných predpisov v priestoroch materskej školy a ochranu zdravia detí zodpovedajú aj prevádzkoví zamestnanci a to v rozsahu im určenej pracovnej náplne.
Kontrolu bezpečnosti na pracovisku, zistenie nedostatkov, používanie ochranných pracovných pomôcok vykonáva raz za mesiac zástupca zamestnancov pre bezpečnosť a zdravia pri práci.
V triede s poldennou výchovou a vzdelávaním zabezpečuje predprimárne vzdelávanie jeden učiteľ. V triede s celodennou výchovou a vzdelávaním zabezpečujú predprimárne vzdelávanie striedavo na zmeny dvaja učitelia. V triede s celodennou výchovou a vzdelávaním s deťmi mladšími ako tri roky, ktorých je viac ako desať, pracujú striedavo traja učitelia, pri obliekaní a sebaobsluhe detí pomáha aj nepedagogický zamestnanec.
Zákonný zástupca a všetci prítomné cudzie osoby sú povinní rešpektovať, že v materskej škole je zakázané bez súhlasu vedenia ZŠ s MŠ používať mobilné telefóny, alebo iné zariadenia, ktorými je možné zaznamenávať obraz a zvuk.
Materská škola je pri výchove a vzdelávaní a pri činnostiach s výchovou a vzdelávaním a pri poskytovaní služieb povinná:
patologických javov.
detí.
a pri činnostiach organizovaných školou: pri vzniku školského úrazu vyhotoviť
záznam o školskom úraze. Pri úraze zabezpečí učiteľka prvú pomoc a lekárske
ošetrenie. O úraze a uskutočnených opatreniach neodkladne informuje
zákonného zástupcu dieťaťa.
6 . Podľa § 24 ods. 6, 7, 8 zákona č. 355/2007 Z. z. o ochrane, podpore a rozvoji
verejného zdravia a o zmene a doplnení niektorých zákonov môže byť v MŠ
umiestnené len dieťa, ktoré:
Potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti, ktoré obsahuje aj údaj o povinnom očkovaní, vydá zákonnému zástupcovi dieťaťa ošetrujúci lekár pre deti a dorast, zákonný zástupca ho predloží pred prvým vstupom dieťaťa do MŠ. Skutočnosti uvedené v predchádzajúcich bodoch potvrdzuje písomným vyhlásením zákonný zástupca dieťaťa. Vyhlásenie nesmie byť staršie ako jeden deň. Vyhlásenie predkladá zákonný zástupca dieťaťa pred prvým vstupom dieťaťa do MŠ a po neprítomnosti dieťaťa v MŠ dlhšej ako päť dní.
Ak sa u dieťaťa vyskytnú príznaky ochorenia počas dňa pobytu v materskej škole, učiteľka zabezpečí jeho izoláciu od ostatných detí a informuje zákonného zástupcu dieťaťa, respektíve splnomocnenú osobu.
V súvislosti so zaistením bezpečnosti výchovy a vzdelávania v materských školách treba upozorniť na nevyhnutnosť dodržiavania počtu detí pri zabezpečovaní niektorých aktivít podľa § 7 vyhlášky č.306/2008 Z.z. v znení vyhlášky č. 308/2009 Z.z. :
Vychádzky: od 4 do 5 rokov 20 detí 1 zamestnanec
starších ako 5 rokov 22 detí 1 zamestnanec
Pri vyššom počte detí alebo pri činnostiach, ktoré si vyžadujú zvýšený dozor zástupkyňa MŠ zabezpečí ďalšieho zamestnanca materskej školy, ktorý pod vedením učiteľa dbá na bezpečnosť detí. S triedou s deťmi mladšími ako tri roky, s deťmi vo veku od troch do štyroch rokov a s deťmi so zdravotným znevýhodnením sa uskutočňuje vychádzka detí vždy za prítomnosti dvoch zamestnancov.
Pri činnostiach, ktoré sa vykonávajú ako súčasť výchovno-vzdelávacej činnosti materskej školy a ktoré si vyžadujú zvýšený dozor zástupkyňa MŠ zabezpečí počet pedagogických zamestnancov takto:
Plavecký výcvik najviac osem detí na jedného pedagogického zamestnanca.
Lyžiarsky výcvik je najviac desať detí na jedného pedagogického zamestnanca.
Pri saunovaní je najviac desať detí na jedného pedagogického zamestnanca.
Škola v prírode : najviac 10 detí na jedného zamestnanca
Výlety a exkurzie: treba dozor dvoch pedagogických zamestnancov a jednej
poverenej plnoletej osoby s počtom detí :
3 až 4 ročné deti ..... 20,
4 až 5 ..... 20,
5 až 6 ..... 22,
3 až 6 ..... 21.
Novela vyhlášky o materskej škole umožní od 1. septembra 2009, aby sa na výlet mohla použiť aj verejná doprava. Naďalej však bude platiť, že pri plánovaní výletov, treba vopred veľmi dobre premyslieť spôsob dopravy – uprednostníme radšej zmluvnú dopravu.
Počas akcií organizovaných materskou školou, ktoré sa konajú po pracovnej dobe pedagogických pracovníkov a sú určené pre deti z materskej školy spolu s rodičmi a ostatnú verejnosť /napr. Šarkaniáda, Lampiónový sprievod, Karneval v KD, Vianočná akadémia, Deň matiek a pod./, sú prítomní pedagogickí pracovníci zodpovední za prípravu programu, prípadnú výzdobu priestorov, za prípravu pomôcok a materiálu, zabezpečenie hudby atď. Za bezpečnosť detí a deti samotné sú zodpovední prítomní zákonní zástupcovia detí.
1. Úrazy detí, evidencia úrazov
Podrobnosti upravuje metodické usmernenie Ministerstva školstva SR /č. 4/2009-R/. Ak dieťa počas pobytu v materskej škole utrpí úraz, ktorý nie je potrebné ošetriť lekárom, ošetrí ho učiteľka obvyklým spôsobom. Úraz a spôsob ošetrenia zaeviduje v zošite školských úrazov. Ak dieťa utrpí úraz, ktorý si vyžaduje ošetrenie lekárom, službukonajúca učiteľka sa ihneď skontaktuje s rodičom dieťaťa, s ktorým sa dohodne na ďalšom postupe. Ak je rodič nezastihnuteľný, odvedie dieťa na lekárske ošetrenie (zdravotníckym vozidlom, taxíkom). Po návrate zaznamená úraz v zošite úrazov a znovu sa pokúsi o telefonický kontakt s rodičom. Zabezpečí odovzdanie lekárskeho záznamu o ošetrení úrazu rodičom dieťaťa. V prípade úrazu, ktorý ohrozuje život dieťaťa, službukonajúca učiteľka požiada o privolanie rýchlej zdravotnej pomoci a rodičov ktorúkoľvek zamestnankyňu a súčasne dáva dieťaťu prvú pomoc. Ak dieťa potrebuje ošetrenie v nemocnici, službukonajúca učiteľka ho sprevádza až do príchodu rodičov. Taktiež úraz zaznamená v zošite úrazov a lekársku správu odovzdá rodičom.
Postup pri evidencií úrazov:
MŠ vedie zošit úrazov. Evidencia obsahuje:
- meno priezvisko dieťaťa, ktoré utrpelo úraz,
- deň, hodinu, charakter úrazu, miesto, kde došlo k úrazu,
- stručný popis, ako k úrazu došlo,
- svedkov úrazu: meno a priezvisko pedagogického zamestnanca, ktorý
vykonával dozor v čase vzniku úrazu, dátum zapísania úrazu do evidencie,
- počet vymeškaných dní z dôvodu úrazu zdravotnú poisťovňu dieťaťa,
- zariadenie v ktorom bolo vykonané ošetrenie úrazu.
Údaje z evidencie sa využívajú pri spisovaní záznamu o registrovanom školskom úraze a v prípade, ak sa následky úrazu prejavia neskôr.
Záznam do knihy úrazov spisuje pedagogický zamestnanec, ktorý vykonával v čase úrazu nad dieťaťom dozor. Ak to nie je možné, záznam spíše triedny učiteľ dieťaťa. Ak ani to nie je možné, záznam spíše zamestnanec poverený riaditeľom školy. Záznam do knihy evidencie úrazov vykoná pedagogický zamestnanec v deň úrazu.
Záznam o registrovanom školskom úraze spisuje podľa vzoru pedagogický zamestnanec, ktorý vykonával v čase úrazu nad dieťaťom dozor. Ak to nie je možné, záznam spíše triedny učiteľ dieťaťa, ktorý úraz zaevidoval, a to najneskôr do 7 kalendárnych dní odo dňa vzniku úrazu.
2. Opatrenia v prípade pedikulózy
Pedikulóza sa vyskytuje u všetkých vekových skupín, najmä u detí. Pôvodca je voš detská, ktorá parazituje iba na človeku. Šíri sa hlavne pri priamom styku, ale aj prostredníctvom predmetov (hrebeňov, kief, čiapok, šálov, posteľnej bielizne). Na diagnostiku slúži dôkladná prehliadka vlasov, pri ktorej hľadáme hnidy a vši hlavne za ušnicami a v zátylku.
Hlásenie ochorenia: Rodič, ktorý zistí zavšivavenie dieťaťa, ohlási túto skutočnosť učiteľovi alebo zást. pre MŠ. Hromadný výskyt hlási riaditeľka na odbor epidemiológie RÚVZ.
Všeobecným predpokladom boja proti zavšivaveniu je osobná čistota a častá výmena osobnej a posteľnej bielizne. V prípade výskytu je nutné včasné začatie dezinfekčnej akcie (zneškodnenie lezúcich vší a hníd účinným dezinfekčným prostriedkom), ktorú je nutné vykonať v celom kolektíve, t.j. aj u zdravých členov triedy a rodiny. Súčasne je nutné zahubiť vši a hnidy, ktoré sa môžu vyskytovať na pokrývkach hlavy, hrebeňoch, kefách, bielizni a ďalších predmetoch, s ktorými prišla hlava zavšivavenej osoby do styku.
Opatrenia, ktoré je nutné vykonať:
U všetkých detí a pedagógov v triede a ich všetkých rodinných príslušníkov je nutné umyť vlasy šampónom proti všiam dostupným na trhu presne podľa návodu výrobcu. Na dosiahnutie požadovaného výsledku je potrebné aplikovať aspoň 2x. Dôležité je v rovnakom čase preventívne ošetriť nielen kolektív, ale aj členov rodiny.
Osobnú a posteľnú bielizeň vyvariť dôkladne vysušiť a ožehliť. Čiapky, šály a iný odev vyprať v dvoch cykloch, dôkladne vysušiť, vystaviť účinkom slnečného žiarenia, matrace, žinenky postriekať Biolitom na lezúci hmyz, dôkladne vyvetrať a minimálne 3 – 4 dni nepoužívať. Predmety prichádzajúce do priameho styku s vlasmi tiež dezinfikovať (Biolit, Savo, Chloramin...). Zásadné je zabezpečenie vysokej úrovne osobnej hygieny!
3. Ochrana pred sociálnopatologickými javmi
V zmysle Dohovoru o právach dieťaťa sú učitelia povinní zabezpečovať aktívnu ochranu detí pred sociálnopatologickými javmi, monitorovať zmeny v správaní detí a v prípade dôvodného podozrenia z fyzického alebo psychického týrania či ohrozovania mravného vývinu dieťaťa bezodkladne riešiť problém v spolupráci s vedením školy, pedagogicko-psychologickou poradňou, kontaktovať príslušný odbor sociálnych vecí, pediatra a príslušné oddelenie policajného zboru.
4. Opatrenia proti šíreniu legálnych a nelegálnych drog
Materská škola prijíma nasledovné opatrenia:
mimoriadne negatívnych účinkoch na zdravie človeka.
5. Podmienky zaobchádzania s majetkom materskej školy
V priestoroch materskej školy je bez sprievodu zamestnanca školy akýkoľvek pohyb cudzej osoby zakázaný.
6. Jednotliví zamestnanci zodpovedajú za inventár v rozsahu uvedenom v dohode o hmotnej zodpovednosti, ktorá je so zamestnancom uzatvorená písomne. Ďalšie práva a povinnosti súvisiace s ochranou majetku si zamestnanci plnia v zmysle pracovnej náplne.
7. Ak pedagogický alebo prevádzkový zamestnanec zaeviduje v areáli školy cudzie osoby v čase alebo po prevádzke MŠ, ústne ich upozorní, aby areál opustili a rešpektovali prevádzkový poriadok ZŠ s MŠ.
8. Osobné veci si zamestnanci materskej školy odkladajú do skrine v triede, v dennej miestnosti.
9. Po ukončení prevádzky materskej školy všetky priestory skontroluje a uzamkne
upratovačka (prípadne zamestnanec, ktorý má poslednú službu).
10. Elektrické spotrebiče, vypínače, zásuvky a elektrické vedenie musí byť
zabezpečené proti možnosti použitia deťmi.
11. Ak učiteľka zistí poruchu na predmetoch, pomôckach alebo zariadení, ktorý môže
ohroziť zdravie alebo bezpečnosť detí, zabezpečí jeho odstránenie osobne, alebo to
oznámi ihneď nepedagogickému zamestnancovi a zapíše do zošita závad. Ten ho
podľa svojich schopností odstráni, prípadne o jeho odstránenie požiada školníka.
12. Učiteľka je zodpovedná za vytvorenie pokojnej a tvorivej atmosféry v materskej
škole, ochranu psychického zdravia dieťaťa, nepoužíva voči nemu telesné tresty ani
neprimerané inhibičné metódy výchovy
VI. ZÁVEREČNÉ USTANOVENIA
1. Školský poriadok je platný a účinný dňom jeho vydania .
2. Školský poriadok je zverejnený na verejne prístupnom mieste v škole a na webovej stránke školy.
3. Školský poriadok je záväzný pre všetkých zamestnancov materskej školy, pre deti prijaté na predprimárne vzdelávanie, adaptačný alebo diagnostický pobyt dieťaťa a ich zákonných zástupcov. Uvedený okruh osôb je povinný sa ním riadiť. V prípade porušenia pravidiel školského poriadku bude podľa miery závažnosti vyvodená zodpovednosť s možnosťou prijatia sankcií, na ktorých udelenie bude dotknutá osoba vopred upozornená.
4. So školským poriadkom sú preukázateľným spôsobom (vlastnoručným podpisom na podpisovom hárku, ktorý tvorí prílohu č. 2 školského poriadku) oboznámení všetci zamestnanci materskej školy. Podpisový hárok je súčasťou každej zmeny školského poriadku vykonanej formou dodatku.
5. O vydaní a obsahu školského poriadku zástupkyňa materskej školy informuje zákonných zástupcov detí na schôdzi rodičovského združenia.
6. Tento školský poriadok možno meniť len prostredníctvom príslušných dodatkov, ktoré sú číslované v chronologickom poradí podľa vydania a pred ich vydaním sú prerokované v rade školy a pedagogickej rade.
9. Neoddeliteľnou súčasťou školského poriadku sú tieto prílohy:
a) Príloha č.1 Denný poriadok MŠ
b) Príloha č. 2: Podpisový hárok
c) Príloha č. 3: Fotokópia dokladu o schválení času prevádzky materskej školy riaditeľkou školy a zriaďovateľom, ktorý bol prerokovaný aj so zákonnými zástupcami.
d) Príloha č.4: Dodatok č. 1 k školskému poriadku
Školský poriadok materskej školy v Zemianskych Sadoch je spracovaný v súlade so:
Vypracovala: Monika Krajná .........................................................
Schválila: PaedDr. Gabriela Kohýlová .........................................................
OBSAH I.Všeobecné ustanovenia
1. Podmienky prijímania a dochádzky dieťaťa do materskej školy
MŠ
Tento školský poriadok bol prerokovaný a schválený pedagogickou radou MŠ dňa
23.08.2023 a prerokovaný so zákonnými zástupcami detí materskej školy na RZ na úvodnom plenárnom RZ.
Platný od 1. 9. 2023 a vydáva sa na dobu neurčitú.
Týmto sa ruší platnosť školského poriadku, ktorý bol platný od dňa 01.09. 2022.
Dokument |
Školský poriadok |
Názov školy |
Základná škola s materskou školou Zemianske Sady |
Adresa materskej školy |
Stredná 164,Zemianske Sady |
Dátum prerokovania školského poriadku pedagogickou radou |
23.08.2023 |
Platnosť školského poriadku |
|
Spracovateľ školského poriadku |
Monika Krajná |
Podpis spracovateľa školského poriadku |
|
Dátum prerokovania školského poriadku s radou školy |
|
Podpis predsedu rady školy |
|
Záznamy o zmenách, revidovaní a platnosti:
Dátum: Zmena: Platnosť od:
Schválenie školského poriadku
pedagogickou radou MŠ
Schválenie Radou školy
......................... .............................................. .......................
......................... .............................................. ........................
Zdravotno – hygienická charakteristika:
Pitná voda = verejný vodovod, kvalita vody je kontrolovaná v zmysle
vyhlášky č. 29 r.2002 v polročných intervaloch, kontrolu
zabezpečuje Štátny zdravotný ústav.
Odkanalizovanie = verejná kanalizácia.
Vykurovanie = plynom = kotolňa sa nachádza v areáli školy.
Teplá voda =elektrický bojler na ohrev vody sa nachádza v kuchyni
a umyvárke pre deti
Technické služby mesta Sereď = každé dva týždne,
separovaný zber – papier a sklo 1x mesačne .
Rekonštrukcia budovy
=august 2010-výmena okien, izolácia strechy,október 2010-zateplenie a obnova fasády vonkajšieho plášťa budovy MŠ
august 2017 kompletná rekonštrukcia v triede Sovičky 5-6 ročné deti kúpeľne ,záchody, šatňa výmena obkladov, dlažby, nové umývadlá, záchody, kanalizácia, nové skrinky v šatni detí a rekonštrukcia záchodu a sprchy kuchyne
august 2019 kompletná rekonštrukcia v triede Lienočky 3-4ročné deti kúpeľne ,záchody, šatňa výmena obkladov, dlažby, nové umývadlá, záchody, kanalizácia, nové skrinky v šatni detí a rekonštrukcia záchodu a sprchy
august 2020 kompletná rekonštrukcia elektroinštalácie v kuchynských priestoroch ,výmena stropných svietidiel v triede Sovičky
august 2022 kompletná rekonštrukcia jedálne a spojovacej chodby
august 2023 kompletná rekonštrukcia elektroinštalácie v triede Sovičky
Maľovka =priestory triedy Sovičky v auguste 2012
triedy Lienočky 3-4 deti v auguste 2019 ,
vymaľované august 2020 kuchyňa
vymaľované august 2022 jedáleň, spojovacia chodba
priestory triedy Sovičky v auguste 2023
Podlahy a nábytok = výmena podlahy v triede Sovičky v roku 2012
´=výmena podlahy v triede Lienočky v roku 2019
výmena podlahy v jedálni a spojovacej chodbe v roku 2022
=nový nábytok v triede Lienočky v roku 2019
= nový detský koberec v triede Sovičky 2023
= nový nábytok v triede Sovičky v roku 2023
PRÍLOHY:
Príloha 1. ,, Denný poriadok materskej školy“
Denný poriadok Materskej školy ZŠ s MŠ Zemianske Sady
Organizácia výchovno- vzdelávacej činností v materskej škole je vyjadrená v podobe odporúčaných denných aktivít, kde sú vymedzené základné formy denných aktivít v ich zvyčajne časovej následnosti.
Prevádzka MŠ je od 7,00 hod. do 16,00 hod.
7,00 – 8,30
8,30 – 9,00
9,00 – 9,30
9,30- 11,15
11,15 – 12,00
12,00 – 14,30
14,30 – 15,00
15,00 – 16,00
Príloha č.2
Podpisový hárok pre školský rok 2024/2025
–zamestnanci školy Svojím podpisom potvrdzujem, že som sa oboznámil/a so školským poriadkom vydaným dňa ..............................
a zaväzujem sa k jeho dodržiavaniu.
Titul, meno a priezvisko |
Podpis |
1.PaedDr.Gabriela Kohýlová - riaditeľka ZŠ s MŠ
|
|
2.Monika Krajná -zástupkyňa MŠ
|
|
3.Monika Košťálová
|
|
4.Eva Peťovská
|
|
5.Mgr.Dominika Baková
|
|
6.Eva Kostková
|
|
7. Klaudia Královičová
|
|
8.Ivana Töröková
|
|
9.Ivana Škodová
|
|
10.Martina Šípková
|
|
(§2 ods.6 Vyhlášky MŠ SR .306/2008 Z.z. o materskej škole)
Prevádzka materskej školy bola prerokovaná so zákonnými zástupcami detí na rodičovskom združení
dňa: ------06.09.2024-------------
a odsúhlasená starostom obce Zemianske Sady
dňa: --------07.09.2024-------------
Materská škola je v prevádzke v pracovných dňoch
od 07.00 hod – do 16,00 hod.
Príloha č. 4
Dodatok č. 1 k školskému poriadku
ŠTANDARDY DODRŽIAVANIA ZÁKAZU SEGREGÁCIE VO VÝCHOVE A VZDELÁVANÍ
MŠ pri ZŠ s MŠ Zemianske Sady
školský rok 2024/2025
Všeobecná časť
Pri dodržiavaní zákazu segregácie vo výchove a vzdelávaní škola a školské zariadenie postupuje podľa Štandardov dodržiavania zákazu segregácie vo výchove a vzdelávaní (ďalej len „Štandardy“), ktoré vydáva MŠVVaM SR a ich znenie je súčasťou dodatku školského poriadku.
Štandardy sú základné pravidlá, princípy a postupy predchádzania a eliminácie segregácie vo výchove a vzdelávaní. Ich uplatňovanie prispieva k dodržiavaniu princípov výchovy a vzdelávania podľa školského zákona v školách a školských zariadeniach. Vychádzajú z ustanovení Dohovoru o právach dieťaťa:
Článok 2 ods. 1: Zabezpečiť práva ustanovené týmto Dohovorom každému dieťaťu nachádzajúcemu sa pod ich jurisdikciou bez akejkoľvek diskriminácie podľa rasy, farby pleti, pohlavia, jazyka, náboženstva, politického alebo iného zmýšľania, národnostného, etnického alebo sociálneho pôvodu, majetku, telesnej alebo duševnej nespôsobilosti, rodu a iného postavenia dieťaťa alebo jeho rodičov alebo zákonných zástupcov.
Článok 2 ods. 2: Urobiť potrebné opatrenia na to, aby bolo dieťa chránené pred všetkými formami diskriminácie alebo trestania, ktoré vyplývajú z postavenia, činnosti, vyjadrených názorov alebo presvedčenia jeho rodičov, zákonných zástupcov alebo členov rodiny.
Článok 3 ods. 1: Záujem dieťaťa musí byť prvoradým hľadiskom pri akejkoľvek činnosti týkajúcej sa detí, nech už uskutočňovanej verejnými alebo súkromnými zariadeniami sociálnej starostlivosti, súdmi, správnymi alebo zákonodarnými orgánmi.
Článok 29 ods. 1: Výchova a vzdelávanie dieťaťa má smerovať k:
Organizácie Spojených národov;
Štandardy dodržiavania zákazu segregácie sú rozpracovaním a realizáciou praktickej časti Metodickej príručky desegregácie vo výchove a vzdelávaní33.
Štandardy v prepojení na metodickú príručku napomáhajú naplneniu princípu „zákazu všetkých foriem diskriminácie a obzvlášť segregácie“[2]. Segregáciu vo výchove a vzdelávaní definuje školský zákon nasledovne: „konanie alebo opomenutie konania, ktoré je v rozpore so zásadou rovnakého zaobchádzania podľa osobitného predpisu2a) a v dôsledku ktorého dochádza alebo by mohlo dôjsť k priestorovému, organizačnému alebo sociálnemu vylúčeniu skupiny detí a žiakov alebo účastníkov výchovy a vzdelávania alebo k ich oddelenému vzdelávaniu okrem vzdelávania poskytovaného v súlade s medzinárodnou zmluvou, ktorou je Slovenská republika viazaná2b) pri uplatňovaní práv národnostných menšín na výchovu a vzdelanie v jazyku príslušnej národnostnej menšiny a pri vytváraní podmienok na vzdelávanie detí so zdravotným znevýhodnením alebo nadaním a žiakov so zdravotným znevýhodnením alebo s nadaním so zohľadnením ich vôle a záujmov a vôle a záujmov ich zákonných zástupcov, ak je účasť na takom vzdelávaní voliteľná a zodpovedá úprave podmienok výchovy a vzdelávania podľa tohto zákona, osobitne pre výchovu a vzdelávanie na rovnakom stupni vzdelania.“[3]
Štandardy dodržiavania zákazu segregácie vo výchove a vzdelávaní sa týkajú všetkých oblastí, ktoré upravuje školský poriadok podľa školského zákona (Zákon č. 245/2008 Z. z., § 153 ods. 1):
Štandardy dodržiavania zákazu segregácie vo výchove a vzdelávaní definujeme ako Štandardy postojov a hodnôt a Štandardy vyplývajúce z definície segregácie vo výchove a vzdelávaní.
Štandardy dodržiavania zákazu segregácie vo výchove a vzdelávaní
Štandardy postojov a hodnôt
Základným predpokladom pre úspešné zavedenie štandardov, ktoré zabezpečia proces prevencie, či odstraňovania segregácie vo výchove a vzdelávaní je zásadný posun v oblasti postojového a hodnotového nastavenia, kultivácie verejného diskurzu a medziľudských vzťahov všetkých aktérov vzdelávania, ktorí prichádzajú na pôde škôl do kontaktu so žiakmi a poslucháčmi.
Spoločnosť 21. storočia potrebuje občanov, ktorí majú také hodnoty, postoje, schopnosti, poznanie a kritické myslenie, aby mohli fungovať ako demokratickí a interkultúrne kompetentní občania. Postojové a hodnotové štandardy sú definované na základe kľúčových ukazovateľov (deskriptorov), ktoré boli vytvorené Radou Európy v dokumente Referenčný rámec kompetencií pre demokratickú kultúru[4]. Deskriptory sú popisy a vysvetlenia týkajúce sa konkrétneho žiadúceho správania všetkých aktérov vo vzdelávaní:
Štandardy vyplývajúce z definície segregácie vo výchove a vzdelávaní:
Záverečné ustanovenie
Tento dodatok je platný v plnom rozsahu od 01. februára 2025.
V Zemianskych Sadoch 24.01.2025
Monika Krajná
zástupkyňa MŠ
Prerokované v pedagogickej rade dňa: 24.01.2025
Prerokované s radou školy dňa: 27.1.2025
[1] Dohovor o právach dieťaťa (OSN, 1989) In Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky č. 104/1991 Z. z. 33 Metodická príručka desegregácie vo výchove a vzdelávaní (MŠVVaŠ SR, 2023)
[3] § 2 písm. ai) zákona č. 245/2008 Z. z. (školský zákon) – účinnosť nadobúda 1. 1. 2025. Poznámky pod čiarou k odkazom 2a a 2b znejú: „2a) Zákon č. 365/2004 Z. z. o rovnakom zaobchádzaní v niektorých oblastiach a o ochrane pred diskrimináciou a o zmene a doplnení niektorých zákonov (antidiskriminačný zákon) v znení neskorších predpisov. 2b) Dohovor proti diskriminácii vo vzdelávaní (Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky č. 276/2024 Z. z.).Dohovor o právach osôb so zdravotným postihnutím (Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky č. 317/2010 Z. z.).“
[4] Referenčný rámec kompetencií pre demokratickú kultúru bol vytvorený v roku 2018 Radou Európy, ktorej členským štátom je od roku 1993 aj SR. Pre SR má status odporúčania pri vytváraní vzdelávacích stratégií a metodík na podporu demokratickej kultúry, ľudských práv a sociálnych kompetencií.
[5] Metodická príručka desegregácie vo výchove a vzdelávaní (MŠVVaŠ SR, 2023)
[6] Chránené dôvody podľa antidiskriminačného zákona sú charakteristiky ľudí, úzko spojené s ich dôstojnosťou a identitou, ktoré nesmú byť zneužité pre neprípustné rozdielne zaobchádzanie s nimi. Sú to: „pohlavie, náboženské vyznanie alebo viera, rasa, príslušnosť k národnosti alebo etnickej skupine, zdravotné postihnutie, vek, sexuálna orientácia, manželský stav a rodinný stav, farba pleti, jazyk, politické alebo iné zmýšľanie, národný alebo sociálny pôvod, majetok, rod alebo iné postavenie alebo dôvod oznámenia kriminality alebo inej protispoločenskej činnosti“ § 2 ods. 1 zákona č. 365/2004 Z. z. 39 § 2 ods. 1 zákona č. 365/2004 Z. z. (antidiskriminačný zákon)
[10] Podrobné informácie ku krízovým udalostiam na školách sú dostupné na webovom sídle ministerstva.