Dokumenty ZŠ

 

 

 

ŠKOLSKÝ PORIADOK

 

 

 

 

Základná škola s materskou školou, Zemianske Sady č. 162,

 925 54 Zemianske Sady

 

 

aktualizovaný pre školský rok 2023/2024

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

OBSAH

 

  1. Úvodné ustanovenia
  2. Organizácia vyučovania a činností v škole a výchovno-vzdelávacom zariadení, ktoré je súčasťou školy
  3. Práva a povinnosti žiakov a ich zákonných zástupcov v škole a v školskom zariadení
  4. Prevádzka a vnútorný režim školy a školského zariadenia
  5. Samospráva triedy, školský parlament a povinnosti týždenníkov
  6. Stravovanie v školskej jedálni
  7. Bezpečnosť a ochrana zdravia
  8. Ochrana pred sociálno-patologickými javmi, diskrimináciou a násilím
  9. Opatrenia vo výchove
  10. Podrobnosti o podmienkach nakladania s majetkom, ktorý škola alebo školské zariadenie spravuje
  11. Pravidlá vzájomných vzťahov a vzťahov s pedagogickými zamestnancami a ďalšími zamestnancami školy
  12. Záverečné ustanovenia

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Čl. 1 Úvodné ustanovenia

Školský poriadok je vydaný riaditeľom školy na základe § 153 zákona č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej „školský zákon“). Škola je zodpovedná za realizáciu práva na vzdelanie tým, že organizuje vnútorný chod školy, výchovu a vzdelávanie žiakov a vytvára podmienky pre fungujúce, otvorené, vzájomne prospešné a podporujúce medziľudské vzťahy. Škola je miestom efektívneho využitia času výchovy a vzdelávania. Školský poriadok je vypracovaný na základe medzinárodných dohovorov a zmlúv, ku ktorým sa prihlásila Slovenská republika, ako sú Deklarácia práv  dieťaťa a Listina základných práv a slobôd, tiež ďalšie legislatívne a všeobecne záväzné právne normy, ktoré sa týkajú výchovy a vzdelávania detí a žiakov uvedených na konci školského poriadku. Školský poriadok predstavuje súhrn záväzných noriem, zásad a pravidiel zabezpečujúcich spolužitie kolektívu žiakov, ich zákonných zástupcov, pedagogických i ostatných zamestnancov školy.

 

Čl. 2 Organizácia vyučovania a činností v škole a výchovno-vzdelávacom zariadení, ktoré je súčasťou školy

2.1. Organizácia vyučovacieho dňa

1. Vyučovací proces sa riadi platným rozvrhom hodín, ktorý určuje riaditeľ školy po prerokovaní v pedagogickej rade. Počas mimoriadneho prerušenia školského vyučovania v základnej škole môže riaditeľ určiť rozvrh hodín aj bez prerokovania pedagogickou radou. Rozvrh hodín je zverejnený v každej triede a na webovej stránke školy. Rozvrh dozorov

( príloha č.1), podľa ktorého sa vykonáva dozor nad bezpečnosťou a ochranou žiakov, je prerokovaný so zástupcami zamestnancov a pedagogickou radou a je zverejnený na príslušných chodbách a miestach dostupných všetkým zamestnancom a žiakom základnej školy. Rozvrh hodín musí rešpektovať každý žiak, pedagogický zamestnanec a odborný zamestnanec a ostatní zamestnanci školy.

Vyučovacie hodiny a prestávky:

 

 

 

 

Vyučovacia hodina

Začiatok hodiny

Koniec hodiny

Prestávka

 

0.

[7:00]

[7:45]

[15 min.]

 

1.

[8:00]

[8:45]

[10 min.]

 

2.

[8:55]

[9:40]

[15 min.]

VEĽKÁ

 

3.

[9:55]

[10:40]

[10 min.]

 

4.

[10:50]

[11:35]

[5 min.]

 

5.

[11:40]

[12:25]

[5 min.]

 

6.

[12:30]

[13:15]

[30 min.]

OBED

 

7.

[13:45]

[14:30]

[15 min.]

 

 

 

2.         Začiatok vyučovania nepovinných predmetov je od 13:45 hod. Koniec vyučovania nepovinných predmetov je o 16:45hod.

3.         Za každou vyučovacou hodinou nasleduje prestávka. Poradie a dĺžka prestávok sa určujú po prerokovaní pedagogickou radou. Veľká prestávka trvá 15 minút . Obedňajšia prestávka trvá najmenej 30 minút. Obedňajšia prestávka pre žiakov prvého ročníka a druhého ročníka sa začína najneskôr po piatej vyučovacej hodine. Obedňajšia prestávka pre žiakov tretieho ročníka až deviateho ročníka sa začína najneskôr po šiestej vyučovacej hodine.

2.2. Organizácia vyučovania a dochádzky žiakov do školy

1.         Budova školy sa otvára o 7:45 hod. V prípade, že žiaci majú nultú hodinu, sa budova otvára o 6:45 hod. Žiak prichádza do školy najneskôr 10 minút  pred začiatkom vyučovania, v odôvodnených ojedinelých prípadoch aj neskôr.

2.         Po príchode do školy žiak nesmie svojvoľne opustiť areál školy. V nevyhnutných prípadoch tak možno urobiť len so súhlasom triedneho učiteľa.

3.         V určených priestoroch je žiak povinný sa prezuť do obuvi, ktorá je vhodná na bezpečný pohyb po priestoroch školy a je v súlade s hygienickými a zdravotnými požiadavkami.

4.         Vyučovanie začína zvonením (hudobnou zvučkou ) o 7:00 hod.

5.         Vyučovací deň môže mať najviac 7 vyučovacích hodín . Po skončení vyučovania sa žiaci môžu zdržiavať v priestoroch školy iba s pedagogickým dozorom a poverenými zamestnancami školy, ktorí zabezpečujú krúžkovú činnosť, doučovanie a vopred ohlásené akcie a podujatia. Po skončení vyučovania alebo krúžkovej činnosti, akcie školy je žiak povinný opustiť budovu a areál školy. Ak sa bude svojvoľne pohybovať po budove alebo areáli, školy za neho nezodpovedá.

6.         Výchovno-vzdelávací proces prebieha v priestoroch na tento účel určených – triedy, IKT učebňa,  dielňa, telocvičňa, cvičná kuchynka, športový areál školy a vonkajšie priestory určené na pestovateľské práce.

7.         Na hodinách realizovaných  pri pracovnom vyučovaní a pri vyučovaní telesnej a športovej výchovy žiaci majú na sebe oblečenie podľa predpísaných noriem.

8.         Vo vstupných priestoroch školy, školskej jedálni a na jednotlivých chodbách v stanovených časoch pri príchodoch žiakov do školy, počas prestávok, pri presunoch žiakov a pri odchodoch zo školy zabezpečujú dozor riaditeľom poverení pedagogickí zamestnanci a prípadne aj ďalší zamestnanci podľa určeného a zverejneného rozpisu.

9.         Dozor nad žiakmi vykonávajú učitelia, pedagogickí asistenti a pri dopĺňaní základného úväzku vyučovaním výchovných predmetov  aj vychovávateľ. Ak nie je možné zabezpečiť vykonávanie dozoru týmito zamestnancami, dozor môže vykonávať iný poučený zamestnanec základnej školy, ktorý nie je pedagogickým zamestnancom. Pedagogický dozor je zodpovedný za dodržiavanie školského poriadku. Vzájomné navštevovanie žiakov počas vyučovacích hodín nie je dovolené, s výnimkou vzniku mimoriadnej situácie.

 

2.3. Organizácia činnosti v Školskom klube detí ako súčasti školy

1.         Výchovno-vzdelávacia činnosť školského klubu detí (ďalej len „ŠKD“) sa organizuje ako pravidelná činnosť zameraná na prípravu na školské vyučovanie; pravidelná záujmová činnosť na uspokojovanie a rozvíjanie individuálnych potrieb detí; príležitostná činnosť najmä formou podujatí, súťaží, exkurzií a pohybových aktivít. Spravidla je v prevádzke každý deň, keď prebieha vyučovanie. Počas školských prázdnin je v prevádzke v čase určenom zriaďovateľom za podmienky, že sa prihlási najmenej 10 žiakov .

2.         ŠKD  sa riadi vnútorným poriadkom, ktorého súčasťou je režim dňa v ŠKD.

3.         Výchovno-vzdelávacia činnosť v ŠKD sa poskytuje v čase od 11: 35 hod. do 15:35 hod.. Rozsah dennej dochádzky určí zákonný zástupca žiaka v zápisnom lístku. Zmeny v dochádzke a spôsobe ranného príchodu a popoludňajšieho odchodu rodič oznamuje škole písomne. Zo ŠKD alebo pri činnosti ŠKD nie je dovolené svojvoľne odísť. Odchod žiakov zo ŠKD v popoludňajších hodinách prebieha od 14:00 do 15:30 hod.  Odchod zo ŠKD je vyznačený v triednej knihe ŠKD príslušného oddelenia.

4.         Do ŠKD sa na základe písomnej žiadosti zákonného zástupcu prijíma žiak základnej školy, ktorý je prihlásený na pravidelnú dochádzku.

5.         Do ŠKD možno prijať žiaka aj na nepravidelnú dochádzku alebo na prechodné obdobie, ktorého dĺžka je vyznačená v rozhodnutí o prijatí.

6.         Pedagogický zamestnanec školy, ktorý vyučuje v príslušný deň poslednú vyučovaciu hodinu, odovzdáva deti vychovávateľovi ŠKD .

7.         Prechod detí do oddelenia ŠKD v rámci priestorov školy zabezpečuje podľa rozvrhu týždennej činnosti vychovávateľ .

8.         Dochádzka do ŠKD sa skončí na základe písomného oznámenia zákonného zástupcu alebo dňom uvedeným v písomnom oznámení; ak v písomnom oznámení nie je uvedený deň skončenia dochádzky, dochádzka sa skončí dňom nasledujúcim po dni doručenia písomného oznámenia. Dochádzka do ŠKD sa skončí aj uplynutím času uvedeného v rozhodnutí o prijatí, na ktorý bol doň žiak prijatý, alebo uložením opatrenia vo výchove, ktorým je vylúčenie.

9.         Správanie žiaka v ŠKD sa riadi zásadami určenými týmto školským poriadkom.

 

 

Čl. 3 Práva a povinnosti žiakov a ich zákonných zástupcov v škole a v školskom zariadení

 

3.1. Každý žiak má právo:

1.         Na bezplatné vzdelanie v materinskom jazyku realizované na princípe rovnoprávnosti a v neohrozujúcom a hygienicky vyhovujúcom prostredí, ktoré smeruje k plnému rozvoju ľudskej osobnosti a k posilneniu úcty k ľudským právam a slobodám.

2.         Na úctu k svojej osobe a garanciu ochrany proti psychickému, fyzickému alebo sexuálnemu násiliu bez ohľadu na svoje vierovyznanie, svetonázor a etnickú identitu.

3.         Na zabezpečenie ochrany zdravia a bezpečnosti, vrátane oboznámenia sa s týmito zásadami.

4.         Na slobodu prejavu uplatnenú v súlade s etickými princípmi a normami v duchu humanity a tolerancie, pričom toto právo nesmie ohrozovať práva a právom chránené záujmy iných žiakov.

5.         Požiadať učiteľa o vysvetlenie a riešenie problému a zrozumiteľné sprostredkovanie výkladu učiva.

6.         Dozvedieť sa spôsob a výsledok hodnotenia a má právo na objektívne hodnotenie, vrátane zdôvodnenia klasifikácie a chýb v písomných prácach a testoch v lehote 10 kalendárnych dní , pričom právo nahliadať do písomných výstupov žiaka a právo na komisionálne preskúšanie zostáva zachované.

7.         Na inkluzívne vzdelávanie a na individuálny prístup, ktorý rešpektuje jeho schopnosti, zručnosti, záujmy, nadanie alebo zdravotné znevýhodnenie. Žiaci so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami majú právo na výchovu a vzdelávanie s využitím špecifických foriem a metód, ktoré zodpovedajú ich potrebám, a na vytvorenie podmienok, vrátane využitia kompenzačných pomôcok, ktoré táto výchova a vzdelávanie umožňuje.

8.         Na individuálne vzdelávanie v rozsahu ustanovenom osobitnými predpismi.

9.         Na poskytovanie poradenstva a ďalších služieb spojených s výchovou a vzdelávaním, vrátane informovania o službách centier pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie, výchovného  poradcu, ako aj o činnosti ďalších poradných orgánov školy.

10.       Na omyl a zmenu názoru a právo na vývin.

11.       Zúčastňovať sa mimoškolskej činnosti a byť účastný na tematických oblastiach výchovy a krúžkovej činnosti realizovanej prostredníctvom vzdelávacích poukazov, pričom po slobodnom výbere ich má povinnosť navštevovať.

12.       Na slobodnú voľbu voliteľných a nepovinných predmetov v súlade so svojimi možnosťami a záujmami v rozsahu ustanovenom príslušným školským vzdelávacím programom.

13.       Na primerané využívanie školských priestorov a zariadení, používanie pomôcok, učebníc .

14.       Podľa osobitných právnych predpisov má žiak v škole právo na ochranu súkromia a osobných údajov pred ich neoprávneným šírením alebo zneužívaním, s výnimkou poskytnutia informácií súvisiacich s ohrozovaním mravnej výchovy mládeže, týraním alebo iným nezákonným konaním páchaným žiakom alebo páchaným na žiakovi.

 

3.2. Povinnosti žiakov

1.         Dodržiavať školský poriadok.

2.         Správať sa v súlade s normami a zásadami slušného správania.

3.         Rešpektovať pokyny a nariadenia pedagogických, odborných a ostatných zamestnancov školy, byť disciplinovaný.

4.         Žiak je povinný plniť zákonom stanovenú  povinnú školskú dochádzku, rešpektovať rozvrh hodín a zúčastňovať sa podujatí organizovaných školou v rámci uskutočňovania školského vzdelávacieho programu.

5.         Žiak musí byť v škole primerane, čisto a vhodne oblečený aj upravený. Nepovoľuje sa nosiť oblečenie so znakom a nápisom neslušného významu a s myšlienkou podnecujúcou neznášanlivosť a násilie. Žiak sa z dôvodu zachovania základnej slušnosti pohybuje bez pokrývky hlavy ( čiapka, klobúk, šiltovka, kapucňa vetrovky alebo mikiny).

6.         Osvojovať si vedomosti, zručnosti a návyky správania poskytované základnou školou.

7.         Osvojovať si zásady vlastenectva, humanity, demokratických princípov, rasovej a náboženskej znášanlivosti, tolerancie a správať sa podľa nich, predchádzať všetkým formám diskriminácie, xenofóbie, antisemitizmu a ďalším formám intolerancie.

8.         Šetrne zaobchádzať so školským vybavením a zariadeniami, učebnicami a učebnými pomôckami a prevádzkovými energiami.

9.         Byť účastný spolu s učiteľmi a ostatnými zamestnancami na tvorbe a ochrane životného prostredia školy a jej areálu.

10.       Predložiť potvrdenie o dôvode neprítomnosti na vyučovaní zo strany zákonného zástupcu alebo príslušného lekára do troch dní po nástupe do školy.

11.       V prípade úrazu, ohrozenia alebo zaznamenania konania ohrozujúceho iných žiakov ihneď informovať vyučujúceho, pedagogický dozor, prípadne najbližšiu dospelú osobu.

 

 

              

3.3. Žiakovi je zakázané:

1.         Šikanovať žiakov a zamestnancov školy, vydierať ich, okrádať a ubližovať im.

2.         Fajčiť v priestoroch a areáli školy a pri činnostiach organizovaných školou mimo priestorov školy.

3.         Počas vyučovania používať mobilný telefón, vrátane slúchadiel na počúvanie hudby a iné produkty zaradené do kategórie informačno-komunikačných technológií prinesených so sebou. Používanie týchto prostriedkov môže byť povolené iba v odôvodnených prípadoch so súhlasom vyučujúceho, triedneho učiteľa alebo vedúceho pedagogického zamestnanca. Porušenie uvedeného pravidla má za následok odobratie tohto zariadenia, ktoré bude odovzdané zákonnému zástupcovi a udelenie výchovného opatrenia.

4.         Prinášať do školy a požívať alkohol, drogy a iné omamné, psychotropné a zdraviu škodlivé látky.

5.         Prinášať do školy alebo na činnosti organizované školou predmety, ktoré ohrozujú bezpečnosť a zdravie ostatných žiakov a zamestnancov, alebo predmety a propagačný materiál napádajúci demokraciu a ohrozujúci mravnú výchovu mládeže.

6.         V škole hrať hazardné hry, prinášať cennosti a väčšie sumy peňažnej hotovosti.

7.         Manipulovať s technickými zariadeniami slúžiacimi na ochranu budovy a majetku školy a monitorovanie osôb.

8.         Akýmkoľvek spôsobom poškodzovať a znehodnocovať priestory a zariadenie (inventár) školy.

9.         Manipulovať s oknami, inventárom školy, prístrojmi a náradím bez súhlasu a pokynu vyučujúceho.

 

3.4. Práva zákonného zástupcu žiaka alebo zástupcu zariadenia

1.         Vybrať pre svoje dieťa školu alebo školské zariadenie, ktoré poskytuje výchovu a vzdelávanie zodpovedajúce schopnostiam, zdravotnému stavu, záujmom a záľubám dieťaťa, jeho vierovyznaniu, svetonázoru, národnosti a etnickej príslušnosti; právo na slobodnú voľbu školy alebo školského zariadenia možno uplatňovať v súlade s možnosťami výchovno-vzdelávacej sústavy.

2.         Žiadať, aby sa v rámci výchovy a vzdelávania v škole alebo v školskom zariadení poskytovali deťom a žiakom informácie a vedomosti vecne a mnohostranne v súlade so súčasným poznaním sveta a v súlade s princípmi a cieľmi výchovy a vzdelávania podľa školského zákona.

3.         Oboznámiť sa s výchovno-vzdelávacím programom školy alebo školského zariadenia a so školským poriadkom.

4.         Byť informovaný o výchovno-vzdelávacích výsledkoch svojho dieťaťa. Na žiadosť  zákonného zástupcu alebo zástupcu zariadenia predloženú do piatich pracovných dní odo dňa vyhodnotenia písomnej práce sa mu sprístupňuje písomná práca žiaka na nahliadnutie.

5.         Právo na poskytnutie poradenských služieb vo výchove a pri vzdelávaní svojho dieťaťa.

6.         Zúčastňovať sa výchovy a vzdelávania po predchádzajúcom súhlase riaditeľa školy.

7.         Vyjadrovať sa k výchovno-vzdelávaciemu programu školy a školského zariadenia prostredníctvom orgánov školskej samosprávy.

8.         Byť prítomný na komisionálnom preskúšaní svojho dieťaťa po predchádzajúcom súhlase riaditeľa školy.

 

3.5. Povinnosti zákonného zástupcu žiaka alebo zástupcu zariadenia

1.         Dodržiavať podmienky výchovno-vzdelávacieho procesu svojho dieťaťa určené školským poriadkom.

2.         Vytvárať pre dieťa vhodné podmienky na prípravu na výchovu a vzdelávanie v škole a na plnenie školských povinností a rešpektovať jeho špeciálne výchovno-vzdelávacie potreby.

3.         Informovať školu o zmene zdravotnej spôsobilosti dieťaťa, jeho zdravotných problémoch, infekčnom ochorení v rodine žiaka alebo iných závažných skutočnostiach, ktoré by mohli mať vplyv na priebeh výchovy a vzdelávania.

4.         Nahradiť škodu, ktorú žiak preukázateľným spôsobom úmyselne spôsobil.

5.         Prihlásiť dieťa na plnenie povinnej školskej dochádzky a dbať o to, aby dieťa dochádzalo do školy pravidelne a včas, ak mu nezabezpečí inú formu vzdelávania; dôvody neprítomnosti žiaka na výchovno-vzdelávacích procesoch doložiť dokladmi v súlade so všeobecne záväznými právnymi predpismi, rozhodnutiami ministra školstva podľa § 150 ods. 8 školského zákona a školským poriadkom.

6. Rodič nerieši problémy svojho dieťaťa s pedagógom pred vyučovaním a počas prestávok. V takomto čase môže podať len aktuálnu dôležitú informáciu triednemu učiteľovi (napr. zdrav. problém , problém v rodine..). Problémy, ktorých riešenie si vyžaduje konzultáciu s pedagógom, môže rodič vyriešiť na vopred dohodnutej konzultácií.

7.  Žiak deviateho ročníka má nárok na celodenné ospravedlnené absencie z dôvodu zúčastnenia sa DOD na dvoch rôznych vybraných SŠ. Ospravedlnenie mu bude uznané v prípade, ak o tom predloží potvrdenie z danej SŠ.

8. V prípade, že rodičia sú rozvedení a dieťa (deti) je súdom pridelené do starostlivosti jednému z nich, škola všetky náležitosti týkajúce sa dieťaťa rieši výhradne s rodičom, ktorému je dieťa zverené do osobnej starostlivosti. Druhému rodičovi poskytne informáciu o prospechu a správaní. Ak je dieťa v striedavej osobnej starostlivosti oboch rodičov, musia dôležité dokumenty podpisovať obaja rodičia (žiadosti o prijatie do ZŠ, o oslobodenie z predmetu, individuálne vzdelávanie a pod.).

9. Parkovanie áut v areáli školy majú dovolené len zamestnanci školy. Rodičia žiakov využívajú v prípade potreby, parkovanie pred bránou školy a materskej škôlky.

 

 

Čl. 4 Prevádzka a vnútorný režim školy a školského zariadenia

1.         Na začiatku vyučovania každý žiak musí byť na svojom mieste podľa zasadacieho poriadku. Pred začiatkom vyučovacej hodiny si pripraví pomôcky a pokojne očakáva príchod vyučujúceho. Ak sa učiteľ nedostaví na vyučovanie do 5 minút  od začatia vyučovacej hodiny, týždenník to oznámi riaditeľovi školy alebo pedagogickému zamestnancovi, ktorý je  v zborovni.

2.         Ak má žiak vyučovanie v odbornej učebni alebo telocvični, vezme si so sebou potrebné pomôcky a disciplinovane sa pred koncom prestávky presunie pred odbornú učebňu alebo telocvičňu. Vstup do odborných učební, dielní, telocvične a na športoviská je možný len v sprievode a za prítomnosti vyučujúceho a pri dodržaní podmienky vnútorných prevádzkových poriadkov týchto učební. V uvedených priestoroch je žiak povinný dodržiavať bezpečnostné predpisy a má zakázané svojvoľne manipulovať s rozvodovými a plynovými uzávermi, elektrickými zariadeniami .

3.         Počas prestávok sa žiak správa disciplinovane a pokojne s ohľadom na to, aby bola umožnená príprava na nasledujúcu vyučovaciu hodinu. Žiak nesmie byť hlučný, neslušný, používať vulgárne výrazy a provokatívne sa správať, nebehá po triede a po chodbách a bez potreby sa nezdržiava na toaletách. Neničí školské zariadenie, papiere a odpadky odhadzuje do pripravených košov. Nie je dovolené odhadzovať ich do záchodových mís, pisoárov, umývadiel a voľne v školskom areáli.

4.         Počas malých prestávok sa žiaci zdržiavajú v triede. Cez veľkú prestávku (po 2. vyučovacej hodine) sa žiaci zdržujú na hlavnej chodbe, v prípade priaznivého počasia na základe pokynu pedagogického dozoru môžu prejsť na školský dvor.

5.         Po skončení poslednej vyučovacej hodiny žiak skontroluje svoje miesto, odstráni odpadky a vyloží svoju stoličku na stôl. Na pokyn učiteľa opustí triedu, pod vedením vyučujúceho sa prezuje, oblečie a disciplinovane opustí budovu školy. Žiaci, ktorí sa stravujú v školskej jedálni, odchádzajú v sprievode učiteľa, školské tašky a batohy si uložia na lavice pri školskej jedálni, vrchnú časť odevu na vešiak.

6.         Žiaci na prvom stupni ZŠ chodia na športoviská a späť výlučne pod vedením svojich učiteľov. Žiaci druhého stupňa ZŠ chodia pred hodinou telesnej a športovej výchovy do vstupnej chodby, kde čakajú na svojho učiteľa.

7.         Riaditeľ školy môže čiastočne alebo úplne oslobodiť žiaka od vyučovania telesnej a športovej výchovy na základe lekárom potvrdeného návrhu s vyznačením zdravotnej skupiny v telesnej a brannej výchove.

8.         Ak sa žiak nemôže zúčastniť na výchove a vzdelávaní v škole, jeho zákonný zástupca alebo zástupca zariadenia je povinný oznámiť škole alebo školskému zariadeniu bez zbytočného odkladu príčinu jeho neprítomnosti. Za dôvod ospravedlniteľnej neprítomnosti dieťaťa alebo žiaka sa uznáva najmä choroba, prípadne lekárom alebo príslušným regionálnym úradom verejného zdravotníctva nariadená karanténa, mimoriadne nepriaznivé poveternostné podmienky alebo náhle prerušenie premávky hromadných dopravných prostriedkov, mimoriadne udalosti v rodine( účasť na svadbe, pohrebe) alebo účasť žiaka na súťažiach.

9.         Neprítomnosť maloletého dieťaťa alebo žiaka, ktorá trvá najviac päť po sebe nasledujúce vyučovacie dni za klasifikačné obdobie, ospravedlňuje jeho zákonný zástupca alebo zástupca zariadenia; vo výnimočných a osobitne odôvodnených prípadoch (ak sa ospravedlnenia od rodičov často opakujú) škola môže vyžadovať lekárske potvrdenie o chorobe dieťaťa alebo žiaka alebo iný doklad potvrdzujúci odôvodnenosť jeho neprítomnosti. Ak neprítomnosť dieťaťa alebo žiaka z dôvodu ochorenia trvá dlhšie ako päť po sebe nasledujúce vyučovacie dni, predloží žiak, resp. jeho zákonný zástupca alebo zástupca zariadenia potvrdenie od lekára.

10.       Škola v prípade podozrenia zo zanedbávania zdravotnej starostlivosti o žiaka, a to pri neustále sa opakujúcich predkladaniach ospravedlnení zo zdravotných dôvodov zo strany zákonného zástupcu alebo zástupcu zariadenia bez predloženia lekárskeho potvrdenia, zváži možnosť kontaktovať úrad práce, sociálnych vecí a rodiny.

11.       Neprítomnosť žiaka v škole ospravedlňuje jeho zákonný zástupca alebo zástupca zariadenia triednemu učiteľovi písomne do troch dní od nástupu žiaka do školy. Nepredloženie ospravedlnenia do uvedeného termínu má za následok neospravedlnenú neúčasť. Za neospravedlnené hodiny môžu byť žiakovi uložené opatrenia vo výchove.

12.       Ak žiak nemôže prísť do školy pre vopred známu príčinu, môže rodič požiadať o uvoľnenie z vyučovania: Z jednej vyučovacej hodiny uvoľňuje príslušný učiteľ, ale žiak je povinný o tom informovať aj triedneho učiteľa; z viac hodín a z jedného vyučovacieho dňa triedny učiteľ; z viac ako jedného dňa riaditeľ školy na základe písomnej žiadosti, aj v tomto prípade je žiak povinný informovať triedneho učiteľa.

13.       Zákonný zástupca žiaka  je povinný oznámiť škole najneskôr do 24 hodín dĺžku trvania neprítomnosti žiaka na vyučovaní osobne, telefonicky alebo prostredníctvom žiackeho konta, na ktoré sa prihlasuje cez webovú stránku školy.

14.       Neskorý príchod na vyučovanie žiak zdôvodňuje a ospravedlňuje v triede u príslušného vyučujúceho. Opakované neskoré príchody budú zaznamenané a môžu byť dôvodom na prijatie výchovného opatrenia.

15.       Zo školskej akcie organizovanej mimo areálu školy, ktorá sa končí neskôr ako povinné vyučovanie, môžu žiaci odísť so súhlasom učiteľa domov. Z miesta konania školskej akcie končiacej sa skôr ako povinné vyučovanie môže byť žiak uvoľnený len na základe písomného súhlasu zákonného zástupcu. Miesto rozchodu musí byť určené tak, aby bola garantovaná bezpečnosť návratu žiakov domov.

 

Čl. 5 Samospráva triedy, školský parlament a povinnosti týždenníkov

1.         Žiacky kolektív triedy si môže so súhlasom triedneho učiteľa zvoliť triednu samosprávu.

2.         V každej triede konajú službu dvaja týždenníci, ktorých určuje triedny učiteľ.

3.         Pred vyučovaním a počas prestávok sa starajú o čistotu tabule, zodpovedajú za kriedu a špongiu, dohliadajú na poriadok a počas prestávok v súčinnosti s vyučujúcim zabezpečujú vyvetranie triedy.

4.         Ak do piatich minút nepríde vyučujúci, ich povinnosťou je upozorniť na to vedenie školy.

5.         Hlásia neprítomnosť žiakov na začiatku každej vyučovacej hodiny.

6.         Pri odchode z triedy majú zodpovednosť za zanechanie primeraného poriadku v triede a za uzatvorenie okien.

7.         Prinášajú a odnášajú učebné pomôcky podľa pokynov vyučujúcich, prenášajú triednu knihu do odbornej učebne.

8.         Hlásia triednemu učiteľovi poškodenie inventára triedy a iné možné incidenty.

9.         Ak v základnej v škole pôsobí školský parlament,  zastupuje záujmy žiakov vo vzťahu k riaditeľovi, vedúcim pedagogickým zamestnancom alebo vedúcim odborným zamestnancom a navonok. Školský parlament sa okrem iného vyjadruje k podstatným otázkam, návrhom a opatreniam školy v oblasti výchovy a vzdelávania a zároveň sa podieľa na tvorbe a zabezpečení dodržiavania školského poriadku.

 

Čl. 6 Stravovanie v školskej jedálni

1.         Do termínu stanoveného vedúcou školskej jedálne je potrebné zaplatiť stravné za daný mesiac.

2.         Obedy pre žiakov 1. a 2. stupňa sa vydávajú v čase od 11:35 do 13:45 hod.

3.         Na správanie žiakov v školskej jedálni sa vzťahuje tento školský poriadok. Žiak stravujúci sa v školskej jedálni musí rešpektovať pokyny dozor konajúceho učiteľa.

4. Vstup do školskej jedálne je povolený iba stravujúcim sa žiakom. Žiaci sa v jedálni zdržujú len počas konzumácie stravy.

5. V jedálni a pri stole sa žiaci správajú disciplinovane, jedia príborom, dodržujú pokyny zamestnancov jedálne a pedagogického dozoru ( príloha č.2).

6. Po vstupe do jedálne dozorkonajúci učiteľ dozrie na obsadenie stolov, zabezpečí prinesenie polievky na každý stôl a dozrie na to, aby žiaci jedli aj polievku.

7. Po konzumácii stravy je stravník povinný odniesť si použitý riad a príbor do odkladacieho okienka pre použitý riad.

8. Po obede si po sebe upravia svoje miesto.

9. V prípade, že žiak rozleje časť stravy na podlahu, stôl, oznámi to dozoru, ktorý zabezpečí prostredníctvom zamestnancov utretie.

10. Je prísne zakázané znečisťovať areál školy a chodníky v dedine šupami z ovocia a obalmi z keksíkov, ktoré boli na obede alebo mali žiaci na desiatu. Ak sa zistí, že žiak znečisťuje naše spoločné životné prostredie, bude potrestaný zbieraním odpadkov a niektorým výchovným opatrením.

 

Čl. 7 Bezpečnosť a ochrana zdravia žiakov

1.         Škola poskytuje nevyhnutné informácie na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia detí a žiakov a vedie evidenciu školských úrazov žiakov, ku ktorým prišlo počas výchovno-vzdelávacieho procesu a pri činnostiach organizovaných školou.

2.         Žiak je povinný dodržiavať všetky pravidlá týkajúce sa bezpečného správania v škole, má chrániť svoje zdravie i zdravie svojich spolužiakov. Správa sa tak, aby sebe ani svojim spolužiakom nespôsobil ujmu na zdraví.

3.         Žiak má zakázané vykláňať sa z okien, sedieť na parapetných doskách, manipulovať s oknami bez dozoru učiteľa, behať po triede a chodbách, skákať po schodoch, kĺzať sa po zábradliach

4.         V prípade, že žiak utrpí v škole pred začiatkom školského vyučovania, počas výchovno-vzdelávacieho procesu, školského vyučovania,  cez prestávku alebo pri činnostiach organizovaných školou akýkoľvek úraz, nahlási to ihneď vyučujúcemu alebo dozor konajúcemu učiteľovi, resp. triednemu učiteľovi. Ak to nemôže v prípade úrazu urobiť sám, požiada o nahlásenie spolužiaka alebo iného žiaka školy, ktorý sa nachádza v jeho blízkosti. O školskom úraze je potrebné spísať záznam.

5.         Žiak školy má prísny zákaz fajčiť, požívať alkoholické nápoje, drogy a iné omamné látky a hrať hazardné hry v škole, v celom areáli školy, ale aj mimo školy a na všetkých akciách organizovaných školou. Žiak sa pod vplyvom uvedených látok nesmie zúčastniť na vyučovaní a jeho neprítomnosť z týchto dôvodov nie je možné ospravedlniť. Aj prinesenie cigariet, alkoholu, drog, prípadne iných omamných látok do areálu školy sa považuje za mimoriadne závažné a hrubé porušenie školského poriadku. Rovnako aj propagácia týchto látok na oblečení žiakov či inými predmetmi je zakázaná.

6.         Žiak chodí do školy čisto a primerane veku oblečený. Prezúva sa do zdravotne vyhovujúcich prezuviek (obuv so svetlou podrážkou a plnou pätou) .

7.         Pri prácach v dielňach, v odborných učebniach a na hodinách telesnej výchovy žiak dodržiava predpisy, o ktorých ho poučia učitelia daných predmetov.

8.         V prípade, že sa žiak necíti zdravotne v poriadku počas vyučovania, ohlási to ihneď vyučujúcemu. Pri úraze alebo nevoľnosti poskytne vyučujúci žiakovi prvú pomoc. Pri podozrení na vážnejší stav zabezpečí škola žiakovi lekársku pomoc. Ak sa žiakovi stane počas vyučovania, prestávky alebo školskej akcie úraz, okamžite to oznámi učiteľovi na vyučovacej hodine alebo dozorkonajúcemu učiteľovi, ktorý úraz prešetrí, spíše hneď v ten deň záznam o úraze.

9.         V prípade zdravotných ťažkostí počas vyučovania žiak bude uvoľnený, pričom zodpovednosť za žiaka preberá zákonný zástupca .

10.       Žiak dodržiava pokyny na zachovanie čistoty v triede a v škole, dodržiava zásady osobnej hygieny a platné epidemiologické opatrenia.

11.       Žiak nesmie nosiť do školy predmety ohrozujúce vlastné zdravie a zdravie spolužiakov a pedagogických zamestnancov, odborných zamestnancov a ostatných zamestnancov školy.

12.       Za bezpečnosť žiakov počas ich pobytu v škole a výchovno-vzdelávacom zariadení, ktoré je súčasťou školy, vrátane času pred vyučovaním, cez prestávky, po vyučovaní, na školskej vychádzke, na exkurzii, školských výletoch,  škole v prírode a pri ostatnej činnosti, ktorou sa uskutočňuje školský vzdelávací program, a pri výchovných akciách organizovaných školou zodpovedajú pedagogickí zamestnanci (službu konajúci dozor).

13.       Účasť žiaka na športovom výcviku je podmienená uzatvorením poistenia úrazu a predložením potvrdenia všeobecného lekára pre deti a dorast o zdravotnej spôsobilosti absolvovať športový výcvik.

14.  Pri činnostiach, pri ktorých vzniká riziko úrazu, je učiteľ pred ich začatím povinný poučiť a upozorniť žiakov na možné nebezpečenstvo vzniku úrazu.

15. Ak sa u žiaka vyskytnú parazity ( vši), oznámia to rodičia alebo žiak, čo najskôr triednemu učiteľovi alebo riaditeľovi školy. V prípade zistenia výskytu parazitov ( vší) u dieťaťa v škole, dieťa bude bezodkladne poslané domov v záujme nešírenia infekcie v kolektíve.

16. Z dôvodu ochrany zdravia žiakov je v areáli školy aj počas vyučovania zakázané žuť žuvačku, jesť čipsy a piť kolové a energetické nápoje.

17. V celom areáli školy platí prísny zákaz vozenia sa na bicykloch, kolobežkách, kolieskových korčuliach. Ak žiak príde do školy na týchto zariadeniach, prejde s nimi pešo po areáli a odloží ich na určené miesto. Škola nezodpovedá za ich krádež alebo poškodenie.

18. Z dôvodu ochrany zdravia a bezpečnosti žiakov, dievčatá nemôžu mať dlhé umelé nechty, ktorými by mohli ohroziť spolužiakov a ublížiť im i sebe.

 

 

 

Čl. 8 Ochrana pred sociálno-patologickými javmi, diskrimináciou a násilím

1.         Prísne sa zakazujú všetky formy nenávistného správania, podnecovania k násiliu, ospravedlňovania násilia a terorizmu, propagácia extrémizmu a podnecovania ľudskej (národnostnej, rasovej, etnickej a náboženskej) neznášanlivosti a všetkých foriem diskriminácie a segregácie.

2.         Ak vznikne oprávnené podozrenie z ohrozovania mravného vývinu žiakov, je riaditeľ školy povinný bezodkladne riešiť problém v súčinnosti s triednym učiteľom, zákonnými zástupcami alebo zástupcom zariadenia, výchovným poradcom, školským podporným tímom, ak je zriadený, a ďalšími odborníkmi, ktorí poskytujú poradenstvo a terapiu.

3.         Pri akýchkoľvek náznakoch záškoláctva, agresívneho správania, šikanovania, fyzického alebo psychického týrania, delikvencie, vydierania, sexuálneho zneužívania a násilia, prejavoch extrémizmu a sympatií k spoločensky nežiaducim hnutiam sú vyučujúci povinní nahlásiť zistené skutočnosti a podozrenia vedeniu školy, ktoré sa tým bezodkladne začne zaoberať a prijme adekvátne opatrenia. V odôvodnených prípadoch právnej kvalifikácie protiprávneho konania sa využijú príslušné ustanovenia zákona o priestupkoch a Trestného zákona.

4.         Škola netoleruje šikanovanie ( príloha č.3) v žiadnych formách a podobách, a to ani v náznakoch. V rámci účinnej prevencie šikanovania vytvára priaznivú klímu, zabezpečuje úzku spoluprácu medzi žiakmi, zamestnancami školy a zákonnými zástupcami alebo zástupcom zariadenia, jasne vymedzuje možnosť oznamovať aj zárodky šikanovania (pri zachovaní dôvernosti oznámení), školským poriadkom jasne stanovuje pravidlá správania, vrátane sankcií za ich porušovanie, vedie písomnú dokumentáciu o riešení konkrétnych prípadov šikanovania, v súlade s pracovným poriadkom zaisťuje dozor pedagogických zamestnancov cez prestávky, pred začiatkom vyučovania, po jeho skončení, v čase záujmovej a mimoškolskej činnosti. Pre pedagogických zamestnancov a zákonných zástupcov alebo zástupcov zariadenia organizuje semináre s odborníkmi zaoberajúcimi sa danou problematikou.

5.         Škola sa riadi internými rezortnými predpismi, ktoré sa týkajú krízovej intervencie súvisiacej so šikanovaním a riešenia krízovej situácie v súvislosti so vznikom školského úrazu a iných nebezpečných udalostí: Smernica č. 36/2018 k prevencii a riešeniu šikanovania detí a žiakov v školách a školských zariadeniach a Metodické usmernenie č. 4/2009-R z 11. februára 2009 k zavedeniu jednotného postupu škôl, školských zariadení a vysokých škôl pri vzniku registrovaného školského úrazu a pri evidencii nebezpečných udalostí.

 

Čl. 9 Opatrenia vo výchove

1.         Pochvaly a iné ocenenia sa udeľujú za mimoriadny prejav aktivity a iniciatívy, za záslužný alebo statočný čin podľa § 58 školského zákona.

2.         Pochvalu možno udeliť žiakovi aj od vyučujúceho na vyučovaní a od triedneho učiteľa za výborný prospech, vzornú dochádzku do školy, reprezentáciu triedy v súťažiach, za príkladné správanie a vytváranie priaznivej atmosféry v triede. Pochvalu od riaditeľa školy možno udeliť žiakovi za výborný prospech, vzornú dochádzku do školy, úspešnú reprezentáciu školy v súťažiach, za nezištnú pomoc a príkladné činy a za verejné uznanie inou inštitúciou.

3.         Podľa závažnosti a opakovania previnenia sa žiakom ukladajú opatrenia na posilnenie disciplíny, ktoré predchádzajú zníženej známke zo správania. Každé previnenie musí byť objektívne a riadne prešetrené a preukázateľnou formou zdokumentované, vrátane informovania zákonných zástupcov.

4.         Pochvaly a iné ocenenia, napomenutia a pokarhania sa zaznamenávajú do katalógového listu žiaka.

5.         Žiakovi možno udeliť pochvalu od triedneho učiteľa, od riaditeľa alebo od zriaďovateľa základnej školy. Pochvalu od triedneho učiteľa možno udeliť po prerokovaní s riaditeľom. Pochvalu od riaditeľa možno udeliť po prerokovaní pedagogickou radou.

6.         Napomenutie od triedneho učiteľa, pokarhanie od triedneho učiteľa alebo pokarhanie od riaditeľa možno žiakovi uložiť po objektívnom prešetrení previnenia sa proti školskému poriadku s písomným odôvodnením.

7.         Napomenutie od triedneho učiteľa a pokarhanie od triedneho učiteľa možno uložiť po prerokovaní s riaditeľom. Pokarhanie od riaditeľa možno uložiť po prerokovaní pedagogickou radou.

8.         Ak ide o žiaka so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami, pri uložení výchovných opatrení spočívajúcich v napomenutí od triedneho učiteľa a pokarhania od triedneho učiteľa alebo pokarhania od riaditeľa sa zohľadňujú aj jeho špeciálne výchovno-vzdelávacie potreby.

9.         Žiakovi môžu byť uložené tieto výchovné opatrenia:

a)         písomný záznam (zápis) do (elektronickej) žiackej knižky žiaka;

b)        napomenutie od triedneho učiteľa je uvedené v katalógovom liste žiaka za viacero písomných zápisov vyučujúcim, ktoré sa týkajú porušenia školského poriadku; za neospravedlnenú neprítomnosť žiaka na jednej až štyroch vyučovacích hodinách, ktorá preukázateľne nebola spôsobená zákonným zástupcom žiaka; za opakovanú nevhodnú úpravu zovňajšku; neprezúvanie sa v priestoroch školy; neodôvodnené neskoré príchody na vyučovanie; nesplnenie si povinností žiaka a za ďalšie menej závažné porušenia školského poriadku;

c)         pokarhanie triednym učiteľom je prerokované s riaditeľom školy a je zapísané do katalógového listu žiaka. Udeľuje sa za sústavne sa opakujúce zápisy zo strany iných učiteľov; za opakované neplnenie si úloh určeným triednym učiteľom; útek z vyučovania a za závažnejšie porušenia školského poriadku;

d)        pokarhanie riaditeľom školy je udelené za neospravedlnenú neprítomnosť žiaka na viac ako 4 vyučovacích hodinách; za podvádzanie, klamstvá a krádež; za úmyselné poškodenie majetku školy; za opakované závažné porušenia školského poriadku v správaní voči žiakom a učiteľom; za previnenie v oblasti ochrany a bezpečnosti žiakov podľa tohto školského poriadku;

e)         kritériá udelenia zníženej známky zo správania za neospravedlnené hodiny sú nasledovné:

 

  1. stupeň
  1. stupeň

Stupeň (2) uspokojivé: 5-12 neospr. Hodín

 

Stupeň (3) menej uspokojivé: 13-25 neospr. hodín

 

 

Stupeň (4) neuspokojivé: 26 viac neospr. hodín

5-14 neospr. hodín

 

15-30 neospr. hodín

 

 

31 a viac neospr. hodín

 

 

Zníženie známky zo správania na stupeň 2 sa udelí za minimálne druhé pokarhanie riaditeľom školy, za opakované previnenia v oblasti ochrany a bezpečnosti žiakov podľa čl. 7 školského poriadku, krádež, úmyselné ublíženie na zdraví, šikanovanie a vydieranie, za vandalizmus a úmyselné poškodzovanie majetku školy, požívanie alkoholu, drog a iných omamných a psychotropných látok.

Zníženie známky zo správania na stupeň 3 sa udelí za zvlášť závažné alebo opakujúce sa priestupky a skutky uvedené pri stupni 2 (uspokojivé správanie).

Zníženie známky zo správania na stupeň 4 sa udelí za obzvlášť závažné alebo opakujúce sa priestupky podľa uváženia pedagogickej rady;

f)         ak žiak svojím správaním a agresivitou ohrozuje bezpečnosť a zdravie ostatných žiakov, ostatných účastníkov výchovy a vzdelávania alebo narúša výchovu a vzdelávanie do takej miery, že znemožňuje ostatným účastníkom výchovy a vzdelávania ich vzdelávanie, riaditeľ školy môže použiť ochranné opatrenie podľa § 58 ods. 3 školského zákona.

 

Kritériá na opatrenia na posilnenie disciplíny žiakov:

  1. menej závažné porušenie:

*zabúdanie pomôcok na vyučovanie

*nevhodná úprava zovňajšku

*chýbajúce nevhodné prezuvky

*neplnenie si povinnosti týždenníka

*neobalené učebnice

*nerešpektovanie pokynov vyučujúceho, službu konajúceho učiteľa, vyrušovanie na vyučovacej hodine

*ohováranie, vysmievanie sa zo spolužiakov, drobné konflikty medzi spolužiakmi

*bezdôvodné neskoré príchody na vyučovaciu hodinu

 

  1. závažné porušenia:

*bezdôvodné opustenie školy

*bezdôvodný neskorý príchod  na vyučovanie ( po 8,00 hod) 3x -1 neospravedlnená hodina

*klamstvo, podvod

*hrubé, vulgárne a arogantné správanie k spolužiakom

*drobné poškodenie školského majetku- nie úmyselné

*neprimerané riešenie konfliktov so spolužiakmi – nadávky , roztržky

*opakované menej závažné porušenie školského poriadku – 4 až 6 zápisov

* žuvanie žuvačky počas vyučovania ( 3 krát zápis )

  1. hrubé porušenie – okamžité riaditeľské pokarhanie

*šikanovanie spolužiakov, fyzické ublíženie spolužiakom

*hrubé, vulgárne a arogantné správanie k učiteľovi, zamestnancom školy

*úmyselné ničenie a strata osobných vecí spolužiakov

*vydieranie a krádež

*fajčenie, užívanie alkoholu, drog v škole, príchod do školy pod vplyvom omamných látok

*úmyselné ničenie školského majetku

*zneužitie osobných údajov zamestnancov školy a žiakov na internete a v iných médiách

*opakované závažné porušenie – viac ako 6 zápisov

*alebo iný dôvod určený pedagogickou radou

Použitie mobilného telefónu alebo technického zariadenia, ktoré zhotovuje zvukový alebo obrazový záznam,  fotografovanie a nakrúcanie s úmyslom vydierať, zosmiešniť alebo inak ublížiť sa považuje za hrubé porušenie školského poriadku. Taktiež komunikácia so zákonným zástupcom, príbuzným alebo inou osobou počas vyučovania bez vedomia pedagogického zamestnanca sa považuje za hrubé porušenie školského poriadku.

 

Ak má žiak mobilný telefón alebo technické zariadenie, ktoré zhotovuje zvukový alebo obrazový záznam, musí ho mať vypnutý v taške ( aktovke).

                       Žiak ho môže použiť iba so súhlasom učiteľa – ako učebnú pomôcku.

V prípade, že mu telefón alebo iné zariadenie zazvoní – telefón alebo zariadenie sa mu odoberie a odovzdá zákonnému zástupcovi žiaka. Riaditeľské pokarhanie bude udelené v prípade, že  toto zariadenie nebude mať žiak vypnuté 3-krát.                     

Miera závažnosti porušenia školského poriadku školy sa posúdi a prerokuje na pedagogickej rade.

 

  1. okamžité udelenie zníženej známky zo správania dostane žiak za:

*úmyselné poškodenie zdravia spolužiaka

*šikanovanie spolužiaka

*krádež vecí v škole

*fajčenie, pitie alkoholu a užívanie narkotík v priestoroch školy

Miera závažnosti porušenia školského poriadku školy sa posúdi a prerokuje na pedagogickej rade.

 

Pochvaly a ocenenia:

 

  1. pochvala triednym učiteľom –udeľuje sa pred kolektívom triedy

 

*za prospech – priemer do 1,5

*za výbornú dochádzku do školy – 0 hod.

*za reprezentáciu školy v súťažiach ( úspešný riešiteľ školských alebo obvodných kolách súťaží)

*za činnosť v prospech triedy nad rámec svojich povinností

*za dlhodobú aktívnu prácu na vyučovaní

*za vytváranie korektných vzťahov medzi spolužiakmi

*za príkladné správanie

*za nezištnú pomoc, pomoc spolužiakom

 

  1. pochvala riaditeľom školy

 

*za výborný prospech –priemer 1,0

* za záslužný alebo statočný čin

*za úspešnú reprezentáciu školy ( umiestnenie na 1. – 3. mieste v okresnom kole).

 

  1. udelenie vecnej odmeny

 

*na konci školského roka za vzornú reprezentáciu školy

*za výborný prospech žiakov do 1,00 počas celého štúdia na II. stupni

 

 

 

 

Čl. 10 Podrobnosti o podmienkach nakladania s majetkom, ktorý škola alebo školské zariadenie spravuje

1.         Škola poskytuje žiakom učebnice, učebné texty, pracovné zošity a učebné pomôcky do bezplatného užívania na jeden školský rok. Žiak alebo zákonný zástupca neplnoletého žiaka zodpovedá za učebnice, učebné texty, pracovné zošity a učebné pomôcky, ktoré mu škola poskytla do bezplatného užívania, a je povinný nahradiť škole ich stratu, zničenie alebo poškodenie.

2.         Výšku náhrady za stratu, zničenie alebo poškodenie, pre ktoré učebnica v tlačenej podobe alebo edukačná publikácia v elektronickej podobe na pamäťovom médiu nemôže slúžiť svojmu účelu, je určená vyhláškou č. 527/2021 Z. z. o edukačných publikáciách.

3.         Stratu, zničenie alebo poškodenie edukačnej publikácie možno v prípade straty alebo zničenia nahradiť aj obstaraním totožnej edukačnej publikácie,  alebo uvedením edukačnej publikácie do stavu vhodného pre ďalšie použitie vo výchovno-vzdelávacom procese, ak ide o poškodenie.

4.         Ak žiak prestupuje do inej školy, je povinný vrátiť škole učebnice, učebné texty, pracovné zošity a učebné pomôcky poskytnuté do bezplatného užívania.

5.         Žiaci a zamestnanci školy majú k zariadeniu školy a majetku v správe alebo vlastníctve školy pristupovať so všetkou starostlivosťou. Akékoľvek poškodenie zariadenia a majetku školy z nedbanlivosti alebo úmyselne musí byť v plnej miere nahradené.

 

Čl. 11 Pravidlá vzájomných vzťahov a vzťahov s pedagogickými zamestnancami a ďalšími zamestnancami školy

1.         Vzájomné vzťahy všetkých účastníkov vzdelávania a osôb, ktorých sa týka tento školský poriadok, sú založené na vzájomnej úcte, rešpekte, názorovej znášanlivosti, solidarite a dôstojnosti.

2.         Žiak sa ku všetkým zamestnancom školy správa úctivo a zdvorilo. Zamestnanci školy rešpektujú dôstojnosť žiaka.

3.         Žiak rešpektuje pokyny všetkých zamestnancov školy.

4.         Výkon práv a povinností vyplývajúcich zo školského poriadku musí byť v súlade s dobrými mravmi. Nikto nesmie tieto práva a povinnosti zneužívať na škodu druhého.

5.         Žiak nesmie byť v súvislosti s výkonom svojich práv postihovaný za to, že podá na iného žiaka, pedagogického zamestnanca či iného zamestnanca školy sťažnosť.

6.         Výkonom práv začleneného žiaka so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami nemôžu byť obmedzené práva ostatných žiakov, ktorí sú účastníkmi výchovy a vzdelávania (§ 29 ods. 11 školského zákona).

7.         Pedagogický zamestnanec je povinný chrániť a rešpektovať práva žiaka a jeho zákonného zástupcu, zachovávať mlčanlivosť a chrániť pred zneužitím osobné údaje o zdravotnom stave žiakov a výsledky odborných vyšetrení, s ktorými prišiel do styku. Rovnako je povinný rešpektovať individuálne výchovno-vzdelávacie potreby žiaka s ohľadom na ich osobné schopnosti a možnosti, sociálne a kultúrne zázemie a aktívne sa podieľať na kontakte so zákonným zástupcom žiaka. Pedagogický a odborný zamestnanec má vykonávať pedagogickú alebo odbornú činnosť v súlade s aktuálnymi vedeckými poznatkami, hodnotami a cieľmi školského vzdelávacieho programu, viesť žiakov k dodržiavaniu hygienických zásad a zásad bezpečnej práce, poskytovať žiakovi a zákonnému zástupcovi poradenstvo alebo odbornú pomoc spojenú s výchovou a vzdelávaním, pravidelne informovať žiaka alebo jeho zákonného zástupcu o priebehu a výsledkoch výchovy a vzdelávania, ktoré sa ho týkajú, v rozsahu ustanovenom osobitným predpisom.

8.         Pedagogickí a odborní zamestnanci sa riadia Etickým kódexom pedagogických zamestnancov a odborných zamestnancov, ktorý na svojej webovej stránke zverejnilo MŠVVaŠ SR v súlade s § 5 ods. 2 zákona č. 138/2019 Z. z. o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov [https://www.minedu.sk/eticky-kodex-pedagogickych-zamestnancov-a-odbornych-zamestnancov/ alebo https://www.minedu.sk/data/att/15445.pdf].

9.         Škola priebežne preukázateľným spôsobom informuje zákonných zástupcov o prospechu a správaní žiaka.

10.       Pri hodnotení správania žiaka podľa § 55 ods. 15 školského zákona sa zohľadňuje dodržiavanie pravidiel správania sa žiaka uvedených v tomto školskom poriadku, udelené pochvaly a iné ocenenia a uložené napomenutia a pokarhania. Pri hodnotení správania žiaka so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami podľa § 55 ods. 15 školského zákona sa zohľadňujú aj jeho špeciálne výchovno-vzdelávacie potreby; jeho správanie sa hodnotí v spolupráci so školským podporným tímom, ak v základnej škole pôsobí, alebo so zariadením poradenstva a prevencie.

 

 

Čl. 12 Záverečné ustanovenia

1.         Školský poriadok bol prerokovaný:

-           v pedagogickej rade dňa: 24.08.2023

-           v rade školy dňa:

-           platnosť nadobúda dňa: 01.09.2023

2.         Zmeny v školskom poriadku musia byť prerokované v pedagogickej rade a rade školy vo forme číslovaných dodatkov.

  1. 3.         Školský poriadok je zverejnený pre žiakov, zamestnancov a zákonných zástupcov v každej triede, v kancelárii  riaditeľa školy a v elektronickej forme na webovej adrese školy  https://zssmszemianskesady.edupage.org .

 

 

V Zemianskych Sadoch dňa 18.08.2023

 

                                                                                                                                _______________________

                                                                                                                                  PaedDr. Gabriela Kohýlová

                                                                                                                              riaditeľka ZŠ s MŠ

 

 

 

 

  • Príloha č. 1: Rozpis dozorov v budove školy
  • Príloha č. 2: Rozpis dozorov v školskej jedálni
  • Príloha č. 3: Smernica o prevencii a riešení šikanovania a kyberšikanovania

 

 

 

 

 

 

 

ZÁSADY PRÍPRAVY A IMPLEMENTÁCIE ŠKOLSKÉHO PORIADKU

Pri tvorbe a spracovaní školského poriadku sú riaditeľom škôl k dispozícii nasledovné legislatívne predpisy a normy, metodické a organizačné pokyny i usmernenia:

  1. Zákon č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov – § 3§ 55 – § 58, § 144 – § 145§ 152 – § 153
  2. Zákon č. 596/2008 Z. z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov
  3. Vyhláška č. 223/2022 Z. z. o základnej škole účinná od 1. júla 2022
  4. Vyhláška č. 231/2009 Z. z. o podrobnostiach o organizácii školského roka na základných školách, na stredných školách, na základných umeleckých školách, na praktických školách, na odborných učilištiach a na jazykových školách
  5. Vyhláška č. 527/2021 Z. z. o edukačných publikáciách
  6. Dohovor o právach dieťaťa prijatý dňa 20.11.1989 Valným zhromaždením OSN
  7. sprievodca školským rokom, ktorý vydáva Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR
  8. Metodické usmernenie Ministerstva školstva SR č. 7/2006-R z 28. marca 2006 k prevencii a riešeniu šikanovania žiakov v školách a školských zariadeniach
  9. Metodické usmernenie č. 4/2009-R z 11. februára 2009 k zavedeniu jednotného postupu škôl, školských zariadení a vysokých škôl pri vzniku registrovaného školského úrazu a pri evidencii nebezpečných udalostí
  10. Metodický pokyn Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR č. 22/2011 na hodnotenie žiakov základnej školy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Príloha č.1

DOZOR - BUDOVA ŠKOLY

 

Prízemie

I. chodba

II. chodba

Pondelok

L. Beličková

Mgr. A. Klampáriková

Mgr. J. Kováčová

Utorok

M. Vargová

Mgr. A. Krajinčáková

Mgr. K. Zgurišová

Streda

K. Sečkárová

Mgr. N. Blahová

Mgr. Ľ. Kubán

Štvrtok

Mgr. Z. Kačeriaková

Mgr. K. Solhalová

Ing. Z. Vaňová

Piatok

Mgr. D. Beňačková

M. Vargová

K. Sečkárová

 

Príloha č. 2

 

DOZOR - JEDÁLEŇ

 

 

Po 5. vyuč. hodine

Po 6. vyuč. hodine

Pondelok

p. vychovávateľka

Mgr. A. Klampáriková

Utorok

p. vychovávateľka

Ing. Z. Vaňová

Streda

p. vychovávateľka

Mgr. A. Krajinčáková

Štvrtok

p. vychovávateľka

Mgr.K. Solhalova

Piatok

p. vychovávateľka

Mgr. K. Zgurišová

 

 

Základná škola s materskou školou, Zemianske Sady č. 162, 925 54 Zemianske Sady

 

Interný predpis                                                                                           

Smernica o prevencii a riešení šikanovania a kyberšikanovania

č.  1/2023-24

 

Organizácia

Základná škola s materskou školou

 

Identifikačné číslo organizácie

37838415

 

Adresa

Zemianske Sady č. 162, 925 54

 

Právna forma

Základná škola s materskou školou

 

Štatutárny orgán

Riaditeľ/ka ZŠ s MŠ

 

Počet strán

10

 

Prerokované v pedagogickej rade

24.08.2023

 

Vypracoval

dňa

funkcia

meno

Podpis a pečiatka

 

01.08.

2023

Riaditeľka ZŠ s MŠ

PaedDr. Gabriela Kohýlová

 

 

Schválil

14.08. 2023

Riaditeľka ZŠ s MŠ

PaedDr. Gabriela Kohýlová

 

 

Cieľová skupina

Pedagogickí zamestnanci  ZŠ s MŠ

 

14

Účinnosť od

01.09.2023

 

Za kontrolu zodpovedá

PaedDr. Gabriela Kohýlová

 

Zmeny v smernici sa uskutočňujú formou číslovaných písomných dodatkov, ktoré tvoria súčasť tejto smernice.

 

 

Riaditeľ Základnej školy s materskou školou, Zemianske Sady č. 162, 925 54 Zemianske Sady v súlade s pracovným poriadkom a školským poriadkom vydáva smernicu, ktorej účelom je stanoviť pravidlá prevencie a riešenia šikanovania a kyberšikanovania v škole. Smernica o prevencii a riešení šikanovania a kyberšikanovania je interný predpis, ktorého zmyslom je charakterizovať uvedenú problematiku v kontexte vymedzenia prístupov a metód, opatrení a postupov v rámci prevencie a pri výskyte týchto sociálno-patologických javov.

 

 

 

 

Čl. 1

ÚVODNÉ USTANOVENIA

  1. Smernica upravuje základné znaky, formy a prejavy šikanovania detí a žiakov, možnosti preventívneho pôsobenia a spôsoby riešenia šikanovania žiakov v nadväznosti na zodpovednosť školy a školského zariadenia v súlade s príslušnými ustanoveniami zákona č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej len „školský zákon“) a Smernicou Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky (ďalej ako „MŠVVaŠ SR“) č. 36/2018 k prevencii a riešeniu šikanovania detí a žiakov v školách a školských zariadeniach.
  2. Jednotlivé oblasti prevencie sociálno-patologických javov uvedené v tejto smernici v škole zastrešujú školský koordinátor vo výchove a vzdelávaní, výchovný poradca a odborní zamestnanci, resp. členovia školského podporného tímu, ak je zriadený, s ohľadom na stratégie a postupy uvedené v pokynoch na príslušný školský rok (Sprievodca školským rokom) zo strany MŠVVaŠ SR a podľa Smernice č. 36/2018 k prevencii a riešeniu šikanovania detí a žiakov v školách a školských zariadeniach. Jednotlivé formulácie a odporúčania tejto smernice sú spracované v podobe konkrétnych aktivít a dokumentov školy, ktoré v aplikačnej praxi reálne pomôžu preventívne pôsobiť voči rovesníckemu násiliu a šikanovaniu (vypracovaný plán preventívnych aktivít zameraný na problematiku prevencie a riešenia šikanovania a kyberšikanovania).
  3. Smernica reflektuje závery spracované v dokumente Akčný plán riešenia šikanovania v školách a školských zariadeniach pre roky 2022 – 2023, ktorý bol vypracovaný na základe Programového vyhlásenia vlády Slovenskej republiky na roky 2020 – 2024, oblasť Ľudské pravá a občianska spoločnosť zo strany MŠVVaŠ SR s participáciou spolugestorov a oslovených partnerov.
  4. Problematika šikany a kyberšikany z dôvodu nebezpečnosti a dosahu na zdravie a na život detí a žiakov je zo strany školy neustále monitorovaná, vyhodnocovaná, a to nielen ako dôsledok už vzniknutého problému, ale aj ako nástroj na riešenie a elimináciu rizík v budúcnosti a možnosti ich prevencie.
  5. Cieľom školy je, aby sa z koncepčného aj aplikačného hľadiska prijímali také opatrenia na predchádzanie šikany a kyberšikany, ktoré prispejú k zodpovednému a bezpečnému správaniu sa v online prostredí, rozvoju kritického myslenia a zabezpečia elimináciu rizík dôsledkov šikany a kyberšikany z hľadiska ich vplyvu na život a kultúru školy.

 

                                                                 

 

 

 

Čl. 2

CHARAKTERISTIKA ŠIKANOVANIA A KYBERŠIKANOVANIA

  1. Definícia šikanovania
    1. Šikanovanie pochádza z francúzskeho slova chicane, ktoré v preklade v širšom zmysle slova znamená zlomyseľné obťažovanie.
    2. Šikanovaním sa rozumie správanie žiaka, ktorého úmyslom je ublíženie, ohrozenie alebo zastrašovanie iného žiaka alebo úmyselný, spravidla opakovaný útok voči žiakovi alebo skupine žiakov, ktorí sa z rôznych dôvodov nevedia alebo nemôžu účinne brániť. Toto konanie má charakter cieleného a opakovaného použitia slovného alebo fyzického násilia voči slabšiemu jednotlivcovi alebo skupine.
    3.  Kyberšikanovaním (iné názvy: kyberšikana, kybernetická šikana, počítačová šikana, angl. cyberbullying) je druh šikany špecifický tým, že je realizovaný prostredníctvom informačných a komunikačných technológií, najčastejšie prostredníctvom internetu či mobilného telefónu. Ide o zasielanie obťažujúcich, urážlivých či útočných e-mailov a SMS, vytváranie dehonestujúcich stránok, blogov a vlogov, prípadne zverejňovanie audiovizálnych záznamov (fotografií, videí) s cieľom poškodenia identity danej osoby.
  1. Znaky a prejavy šikany a kyberšikany
    1. Šikanovanie sa od jednorazového konfliktu vyznačuje hlavnými znakmi, a to konkrétne: úmyslom, agresiou, opakovaním, nerovnováhou v pomere síl. V súvislosti s používaním sociálnych médií môže dôjsť k nevhodnému správaniu sa (kyberšikana) medzi deťmi mimo priameho vyučovania prostredníctvom e-mailov, textových sprav a príspevkov na internete.
    2. Šikanovanie môže existovať v rôznych formách a podobách:
    1.  fyzické (strkanie alebo udieranie),
    2.  verbálne (ohováranie alebo vyhrážky),
    3. psychologické a emocionálne (šírenie klebiet alebo vylúčenie niekoho z rozhovoru alebo činnosti).
    1. Kyberšikanovanie má najčastejšie tieto znaky:
    1. sociálna prevaha alebo psychická prevaha agresora, nie je nutná fyzická prevaha,
    2. agresor vystupuje často anonymne,
    3. útok nevyžaduje fyzický kontakt agresora a obete,
    4. agresor spravidla nevidí priamu emocionálnu reakciu obete na útok s ohľadom na anonymitu a odstup, ktoré informačno-komunikačné technológie umožňujú,
    5. útoky sa šíria prostredníctvom internetu (online priestoru) podstatne rýchlejšie ako inými spôsobmi,
    6. útoky sú prístupné veľkému množstvu osôb,
    7. agresor je schopný uskutočniť útok z rôznych miest,
    8. útoky môžu mať dlhšie trvanie v čase,
    9. obeť nemusí o napadnutí dlhšiu dobu vedieť,
    10. obeť nemusí byť schopná identifikovať agresora,
    11. zverejnené informácie, fotografie a audiozáznamy a videozáznamy môže byť náročné odstrániť z internetu.

 

Čl. 3

PREVENCIA ŠIKANOVANIA A KYBERŠIKANOVANIA

  1. Predpokladom akéhokoľvek efektívneho preventívneho prístupu k šikanovaniu a kyberšikanovaniu je neustále monitorovanie aktuálneho stavu, analýza javov a na základe relevantných údajov prijímanie opatrení, postupov, intervencií.
  2. Všetky preventívne aktivity musia zachytiť nielen výskyt šikanovania a kyberšikanovania, ale aj ich formy, pohlavné odlišnosti a sprievodné sociálne determinanty. Súčasťou týchto aktivít je aj nácvik zručností, aby deti vedeli, ako sa majú v prípade vystavenia sa šikanózneho správania zachovať, aby boli pripravené na reakciu, či už v prípade svedka zastať sa obete a informovať zodpovedné osoby, alebo v prípade obete, aby bola pripravená sa ozvať a do istej miery sa aj sama brániť.
  3. Prevencia zo strany školy je podporovaná vzdelávaním pedagogických zamestnancov a odborných zamestnancov v rámci plánu profesijného rozvoja s cieľom realizovať celostný prístup proti šikanovaniu a kyberšikanovaniu.
  4. Výchovné a psychosociálne programy prevencie zo strany školy sú zamerané na rozvoj sociálnych zručností a na prácu s agresivitou, resp. s hnevom s dôrazom na ich neustálu evalváciu. V rámci prevencie sa systematicky zvyšuje citlivosť a povedomie o šikanovaní a kyberšikanovaní prostredníctvom organizovania besied, diskusií či workshopov.
  5. Problematika prevencie šikanovania a kyberšikanovania je integrálnou súčasťou kurikulárnych dokumentov školy.
  6. Riaditeľ školy, školský koordinátor vo výchove a vzdelávaní a triedni učitelia štvrťročne informujú zákonných zástupcov o preventívnych činnostiach školy. Pri realizácii preventívnych činností školy sa pravidelne vyhodnocuje efektivita týchto činností.
  7. Riaditeľ školy zodpovedá za systémové aktivity a stratégie školy v oblasti prevencie šikanovania, a to najmä tým, že:
  1. vytvára pozitívne prostredie v škole,
  2. podporuje prosociálne správanie a vzťahy detí,
  3. určuje pravidlá správania sa a používania informačno-komunikačných technológií (mobilných telefónov, tabletov, počítačov a iných komunikačných technológií) v priestoroch školy,
  4. zabezpečuje zvýšený dozor pedagogických zamestnancov a ďalších zamestnancov pred začiatkom školského vyučovania a pri všetkých činnostiach organizovaných základnou školou, počas prestávok a podľa potreby aj po skončení školského vyučovania, najmä v priestoroch, kde k šikanovaniu už došlo alebo jestvuje dôvodné riziko, že by k nemu mohlo dochádzať,
  5. zabezpečuje zverejnenie kontaktných údajov inštitúcií zameraných na krízovú intervenciu, riešenie a prevenciu šikanovania,
  6. v podrobnostiach určuje v interných dokumentoch školy (pracovný poriadok, školský poriadok) práva a povinnosti dotknutých osôb,
  7. zabezpečuje a prostredníctvom plánu profesijného rozvoja aj podporuje vzdelávanie pedagogických zamestnancov a odborných zamestnancov v oblasti prevencie a riešenia šikanovania a kyberšikanovania,
  8. spolupracuje s odbornými zamestnancami zariadení poradenstva a prevencie a ďalšími odbornými pracoviskami poradenských služieb a preventívnych služieb v regióne,
  9. zapája do prevencie šikanovania školský parlament (ak je zriadený), radu školy, radu rodičov a zriaďovateľa,
  10. vypracováva plán krízovej intervencie v škole.
  1. V rámci prevencie škola venuje pozornosť programu rodičovských intervencií, ktoré sa zameriavajú na úlohu rodičov pri zmierňovaní pravdepodobnosti zapojenia ich detí do šikanovania a kyberšikanovania.
  2. Pri realizácii preventívnych aktivít sa nevyžaduje informovaný súhlas zástupcu vo vzťahu k účasti žiaka na týchto aktivitách. Informačná povinnosť zo strany školy vo vzťahu k zákonným zástupcom týmto nie je dotknutá.

 

Čl. 4

PRÍSTUPY A METÓDY PRI VÝSKYTE ŠIKANOVANIA A KYBERŠIKANOVANIA

  1. Pedagogický zamestnanec a odborný zamestnanec je povinný chrániť a rešpektovať práva žiaka a jeho zákonného zástupcu a správať sa v súlade s Etickým kódexom pedagogických zamestnancov a odborných zamestnancov.
  2. Vo vzťahu k obeti bude v prípade potreby škola odporúčať rodičovi alebo inej fyzickej osoby než rodiča, ktorá má dieťa zverené do osobnej starostlivosti alebo do pestúnskej starostlivosti na základe rozhodnutia súdu (zákonný zástupca), vyhľadať individuálnu odbornú starostlivosť. Škola zabezpečí skupinový intervenčný program v spolupráci s centrom poradenstva a prevencie a zaistí bezpečie obete.
  3. Vo vzťahu k agresorovi, jeho rodičom a zákonným zástupcom škola bude komunikovať odporúčanie vyhľadať odbornú starostlivosť centra poradenstva a prevencie, v prípade potreby preloží agresora do inej triedy alebo do inej výchovnej skupiny, ak je agresor schopný stále ohrozovať svoje okolie a uloží opatrenia vo výchove podľa § 58 ods. 2 a 3 školského zákona.
  4. Pedagogický zamestnanec alebo odborný zamestnanec je povinný šikanovanie alebo podozrenie zo šikanovania medzi žiakmi bezodkladne riešiť a každej jeho obeti bezodkladne poskytnúť pomoc a podporu. Porušenie tejto povinnosti je vážnym porušením pracovného poriadku školy.
  5. Pedagogický zamestnanec alebo odborný zamestnanec, ktorému je známy prípad šikanovania a neprijme žiadne opatrenie, môže byť stíhaný najmä za trestný čin:
  1. neprekazenia trestného činu,
  2. neoznámenia trestného činu,
  3. ublíženia na zdraví.
  1. V oblasti prevencie školský špeciálny pedagóg a odborní zamestnanci postupujú v zmysle odporúčaných Procesných štandardov výchovného poradenstva pre odborných zamestnancov škôl a školského špeciálneho pedagóga, vydaných Výskumným ústavom detskej psychológie a patopsychológie.

 

Čl. 5

OPATRENIA A POSTUPY PRI VÝSKYTE ŠIKANOVANIA A KYBERŠIKANOVANIA

  1. Zákonní zástupcovia šikanovaného dieťaťa by nemali oslovovať priamo agresora alebo jeho zákonných zástupcov. Ich povinnosťou je obrátiť sa na školu, pretože za riešenie a prevenciu šikanovania a kyberšikanovania v školskom prostredí zodpovedá škola.
  2. V škole je potrebné kontaktovať ako prvého triedneho učiteľa, spísať zápis s informáciami, ktoré sa oznamovateľ dozvedel od dieťaťa. Učiteľ je povinný oznámenie o podozrení na šikanu prijať a všetko ohlásiť vedeniu školy.
  3. Po oznámení situácie riaditeľ školy alebo ním poverená osoba zostavuje tím zamestnancov školy, ktorý navrhuje a zabezpečuje odborný postup pri riešení šikanovania.
  4. Riaditeľ školy alebo ním poverená osoba podľa Smernice č. 36/2018 k prevencii a riešeniu šikanovania detí a žiakov v školách a školských zariadeniach pri zisťovaní a preverovaní šikanovania najmä:
  1. zabezpečí bezodkladnú pomoc obetiam a ochranu obetí,
  2. zabezpečí dozor v triede, kde sa preveruje šikanovanie,
  3. vykonáva opatrenia na zabránenie možnej krivej výpovede agresora jeho izoláciou počas preverovania šikanovania,
  4. preveruje šikanovanie bezodkladne v čase, keď agresor nie je ešte dohodnutý na spoločnej výpovedi s obeťou, svedkami alebo inými osobami, ktoré na šikanovanie upozornili,
  5. zabezpečí, aby obeť nebola konfrontovaná s agresorom,
  6. zabezpečí zistenie vhodných svedkov a uskutočnenie individuálnych rozhovorov alebo konfrontačných rozhovorov so svedkami,
  7. uchováva dôkazy pri podozrení na kyberšikanovanie v spolupráci so školským digitálnym koordinátorom, ak je táto kategória pedagogického zamestnanca alebo kariérová pozícia v škole ustanovená, alebo externým expertom,
  8. snaží sa zistiť skutočnú príčinu narušených vzťahov medzi žiakmi, ktoré vedú k šikane alebo kyberšikane,
  9. kontaktuje vo vzťahu k obeti, agresorovi a svedkovi šikanovania zákonných zástupcov, osoby, ktoré sa osobne starajú o dieťa, zariadenie, v ktorom je žiak umiestnený na základe rozhodnutia súdu a zariadenie sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately, v ktorom je žiak umiestnený,
  10. kontaktuje miestne príslušné centrum poradenstva a prevencie,
  11. zabezpečí použitie anonymnej dotazníkovej metódy,
  12. vedie písomné záznamy o riešení jednotlivých prípadov šikanovania, pri rozhovoroch zabezpečí prítomnosť najmenej dvoch pedagogických zamestnancov alebo odborných zamestnancov,
  13. ohlasuje príslušným útvarom Policajného zboru podozrenie na spáchanie priestupku alebo trestného činu. V prípade podozrenia zo spáchania trestného činu sa uvedené ohlasuje orgánom činným v trestnom konaní, t. j. polícii alebo prokuratúre. V prípade podozrenia zo spáchania priestupku proti občianskemu spolunažívaniu a priestupku proti majetku sa uvedené oznamuje príslušnému okresnému úradu, odboru všeobecnej vnútornej správy.
  1. V prípade, že dôjde ku kyberšikanovaniu a pri podozrení, že dieťa šikanuje spolužiak alebo kyberšikana prebieha v priestoroch školy, pedagogickí zamestnanci školy a odborní zamestnanci školy nad rámec postupu uvedeného v čl. 5 ods. 4 tejto smernice uplatnia nasledovné postupy:
  1. Dieťaťu sa bezodkladne s porozumením vysvetlí, že nesmie komunikovať s agresorom, má obmedziť agresorovi prístup a oznámi to svojmu triednemu učiteľovi.
  2. Odporúča sa uložiť, vytlačiť alebo uschovať si e-maily, SMS alebo správy od agresora alebo webovej stránky, ktoré agresor vytvoril. Všetko slúži ako dôkazový materiál.
  3. Pokúsiť sa identifikovať, kto je agresorom (pokiaľ napríklad uvádza svoje osobné údaje).
  4. Kontaktovať poskytovateľa serveru, z ktorého agresor šikanuje a požiadať ho, aby útočníkovi zamedzil prístup – odporúča sa doložiť nevhodné správanie dôkazovým materiálom, pokiaľ je k dispozícii.

 

Čl. 6

SPOLUPRÁCA ŠKOLY S ORGÁNMI ČINNÝMI V TRESTNOM KONANÍ, ORGÁNOM SOCIÁLNOPRÁVNEJ OCHRANY DETÍ A SOCIÁLNEJ KURATELY A ĎALŠÍMI AKTÉRMI

  1. Riaditeľ školy je povinný oznámiť orgánom činným v trestnom konaní podozrenie, že žiak sa dopustil šikanovania, spáchania trestného činu uvedeného v čl. 2 ods. 7 alebo opakovane páchal priestupky uvedené v čl. 2 ods. 8 Smernice č. 36/2018 k prevencii a riešeniu šikanovania detí a žiakov v školách a školských zariadeniach v súvislosti so šikanovaním.
  2. Žiak, ktorý je agresorom, môže byť trestne stíhaný najmä za trestný čin ublíženia na zdraví, obmedzovania osobnej slobody, lúpeže, vydierania, hrubého nátlaku, nátlaku, porušovania domovej slobody, sexuálneho násilia, sexuálneho zneužívania, krádeže, neoprávneného užívania cudzej veci, poškodzovania cudzej veci, nebezpečného vyhrážania sa, nebezpečného prenasledovania, nebezpečného elektronického obťažovania, výroby, rozširovania, prechovávania detskej pornografie a účasť na detskom pornografickom predstavení, ohováranie. V Trestnom zákone je zároveň zavedená osobitná skutková podstata trestného činu kybernetickej šikany, a to pod označením „nebezpečné elektronické prenasledovanie“.
  3. Skutočnosť, že fyzická osoba nie je trestne zodpovedná z dôvodu nízkeho veku, nie je prekážkou na podanie žaloby vo veci náhrady škody, ktorú žiak spôsobil na majetku alebo vo veci náhrady ujmy, ktorú žiak spôsobil na zdraví. Zákonný zástupca žiaka a žiak zodpovedajú za škodu spoločne a nerozdielne.
  4. Riaditeľ školy je povinný orgánu sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately oznámiť podozrenie zo šikanovania alebo spáchania trestného činu a priestupku, skutočnosti, ktoré ohrozujú obeť, agresora alebo svedkov a opatrenia, ktoré prijal podľa článku 4 alebo článku 5 Smernice č. 36/2018 k prevencii a riešeniu šikanovania detí a žiakov v školách a školských zariadeniach.
  5. Na základe § 7 zákona č. 305/2005 Z. z. o sociálnoprávnej ochrane detí a o sociálnej kuratele a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon č. 305/2005 Z. z. “) je každý povinný upozorniť orgán sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately na porušovanie práv dieťaťa. V súlade s § 8 a § 9 zákona č. 305/2005 Z. z. má dieťa aj rodič právo požiadať o pomoc orgán sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately, iný štátny orgán, ktorý je príslušný chrániť práva a právom chránené záujmy dieťaťa, obec (zriaďovateľ), školu a školské zariadenia. Všetky orgány sú povinné poskytnúť dieťaťu pomoc, vykonať opatrenia na zabezpečenie jeho práv a právom chránených záujmov.
  6. Pri podozrení na šikanovanie žiaka spolupracujú riaditeľ školy, školský koordinátor vo výchove a vzdelávaní, výchovný poradca, školský poradca, ďalší pedagogickí zamestnanci a odborní zamestnanci s rodinou obete a s rodinou agresora.
  7. Pedagogickí zamestnanci a odborní zamestnanci dbajú pri rozhovore so zákonným zástupcom obete, agresora alebo svedka najmä na zachovanie dôvernosti informácií.
  8. Riaditeľ školy môže odporučiť zákonným zástupcom agresora a osobám, ktoré sa osobne starajú o dieťa, alebo zariadeniu, v ktorom je dieťa umiestnené na základe rozhodnutia súdu, prostredníctvom žiadosti umiestniť agresora na dobrovoľný diagnostický pobyt do diagnostického centra alebo do liečebno-výchovného sanatória. Zároveň upozorní tieto osoby na skutočnosť, že do týchto špeciálnych výchovných zariadení môže byť dieťa prijaté aj na základe neodkladného opatrenia súdu alebo rozhodnutia súdu o uložení výchovného opatrenia.
  9. O každom úkone realizovanom podľa čl. 6 tejto smernice riaditeľ školy alebo osoba poverená riaditeľom školy vyhotovuje zápis, z ktorého po jednom vyhotovení poskytne každej zo zúčastnených osôb. Pri rozhovoroch v rámci preverovania a zisťovania šikanovania sa vyžaduje prítomnosť najmenej dvoch zamestnancov z kategórie pedagogických zamestnancov alebo odborných zamestnancov.
  10. Škola má povinnosť vyhotoviť zápis o úkonoch riešenia šikanovania, ktorý musí poskytnúť všetkým zúčastneným osobám. Tento zápis v prípade, že chce zákonný zástupca podať sťažnosť, môže odstúpiť ako dôkazový materiál príslušnému školskému inšpekčnému centru.
  11. Každý má právo obrátiť sa na Úrad komisára pre deti vo veci porušovania práv dieťaťa alebo ohrozovania práv dieťaťa. Komisár pre deti posudzuje aj podnety v oblasti šikany a kyberšikany.

 

Čl. 7

ZODPOVEDNOSŤ ŠKOLY

  1. Škola zodpovedá za žiakov v čase školského vyučovania a v čase konania podujatí organizovaných školou v súlade so školským zákonom, Dohovorom o právach dieťaťa a podľa pracovného poriadku školy a školského poriadku.
  2. Za plnenie povinností vyplývajúcich z čl.7 ods. 1 tejto smernice zodpovedajú všetci pedagogickí zamestnanci a odborní zamestnanci školy v rámci realizácie výchovno-vzdelávacieho procesu, výkonu dozoru nad bezpečnosťou a ochranou zdravia žiakov pred začiatkom školského vyučovania, počas prestávok a všetkých činností organizovaných základnou školou a podľa potreby aj po skončení školského vyučovania.
  3. Škola zodpovedá aj za škodu, ktorú v čase vyučovania a počas výkonu dozoru spôsobí žiak, pokiaľ ten, kto je povinný vykonávať dohľad (príslušný pedagogický zamestnanec alebo odborný zamestnanec), nepreukáže, že náležitý dohľad nezanedbal (§ 422 zákona č. 40/1964 Zb. – Občiansky zákonník).
  4. V prípade, že náležitý dohľad nebol zanedbaný a príslušný zamestnanec vykonávajúci dohľad preukáže spôsobenie škody žiakovi (poškodený), za škodu spôsobenú neplnoletým žiakom zodpovedá zákonný zástupca žiaka.

Čl. 8

ZÁVEREČNÉ USTANOVENIA

  1. Riaditeľ školy preukázateľne oboznámi každého pedagogického zamestnanca a odborného zamestnanca s touto smernicou, o čom sa vyhotoví písomný záznam, ktorý je súčasťou smernice.
  2. Smernica bola prerokovaná na zasadnutí pedagogickej rady dňa 24.08.2023.
  3. S obsahom tejto smernice triedni učitelia oboznámia aj žiakov a zákonných zástupcov žiakov.
  4. Školský koordinátor vo výchove a vzdelávaní, ktorý vykonáva špecializované činnosti v oblasti koordinácie primárnej prevencie drogových závislostí a ďalších sociálno-patologických javov, zapracuje princípy tejto smernice do svojho plánu práce.
  5. Každý pedagogický zamestnanec a odborný zamestnanec zodpovedá za dodržiavanie pravidiel a princípov vyplývajúcich z tejto smernice. Nedodržanie povinností, zásad a pravidiel uvedených v tejto smernici bude považované za porušenie pracovnej disciplíny s možnosťou vyvodenia pracovnoprávnych dôsledkov.
  6. Výtlačok smernice je k dispozícii v zborovni školy a smernica je zverejnená aj na webovom sídle školy.
  7. Smernica nadobúda platnosť a účinnosť dňom jej vydania a podpísania riaditeľom školy 01.09.2023.

 

24.08.2023, Zemianske Sady

Dátum a miesto vydania smernice                                 Podpis riaditeľa školy a pečiatka školy

 

 

 

So smernicou boli oboznámení:

Identifikačné označenie dokumentácie: 37838415

 

ZÁZNAM O OBOZNÁMENÍ

S DOKUMENTÁCIOU

vydanie: 1.

počet strán: 10

výtlačok: 1.

SMERNICA ZÁKLADNEJ ŠKOLY S MATERSKOU ŠKOLOU, Zemianske Sady č. 162,

                                                                                                                 925 54 Zemianske Sady

Názov dokumentácie:

Smernica o prevencii a riešení šikanovania a kyberšikanovania

       

 

P. č.

Titl.

Meno

 

Priezvisko

Dátum

Podpis zamestnanca

  1.  

 

 

 

 

 

  1.  

 

 

 

 

 

  1.  

 

 

 

 

 

  1.  

 

 

 

 

 

  1.  

 

 

 

 

 

  1.  

 

 

 

 

 

  1.  

 

 

 

 

 

  1.  

 

 

 

 

 

  1.  

 

 

 

 

 

  1.  

 

 

 

 

 

  1.  

 

 

 

 

 

  1.  

 

 

 

 

 

  1.  

 

 

 

 

 

  1.  

 

 

 

 

 

  1.  

 

 

 

 

 

  1.  

 

 

 

 

 

  1.  

 

 

 

 

 

  1.  

 

 

 

 

 

  1.  

 

 

 

 

 

  1.  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Novinky

Kontakt

  • ZŠ s MŠ Zemianske Sady
    Školská č. 162, Zemianske Sady, 925 54
  • Základná škola +421 31 786 11 28

    Materská škola 0948 007 472

    Školská jedáleň: 0948 007 472

Fotogaléria